Coraz więcej wilków w okolicach Mieroszowa. Mamy film

7 września 2016 13:42. screen z YouTube.

Tematy: 


O wilkach w okolicach Mieroszowa i Golińska zrobiło się głośno wiosną 2016 roku, kiedy wielki basior miał być widziany w Golińsku na kilka dni przed tym, jak na pastwisku znalezione zostały dwa zagryzione cielaki z jednego z gospodarstw w Golińsku. Pisaliśmy wtedy o parze wilków, które według relacji i obserwacji świadków krążą po pograniczu polsko-czeskim – od Broumova po Mieroszów. Wilki są gatunkiem wędrującym – w czasie nocy potrafią przebyć nawet do 20 km. Prawdopodobnie to te same osobniki według relacji świadków widziane były także w okolicach Mieroszowa, Unisławia, Łomnicy i Głuszycy.

Na początku lipca 2016 roku obecność wilków zarejestrowała fotopułapka zainstalowana w lesie w okolicach Mieroszowa, lecz były to tylko zdjęcia. Kilka dni temu czeski serwis Šelmy.cz” opublikował kolejny, dość sensacyjny materiał.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Na filmie opublikowanym w serwisie YouTube widać dwa małe wilczki bawiące się w lesie. Zdaniem Czechów wilkom, które osiedliły się w broumowskich lasach jesienią 2015 roku, wiosną 2016 roku na świat przyszły co najmniej dwa młode. To właśnie te małe wilczki zarejestrowała zainstalowana w lesie kamera, reagująca na ruch. Stado liczy wiec już co najmniej cztery osobniki i jak powiedział w rozmowie z Dziennikiem zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Wałbrzych Marek Nogawka – oznaczać to może zaczątki budowania się wilczej watahy.

REKLAMA

Marek Nogawka uspokaja jednak, że wilki nie stanowią zagrożenia dla człowieka. Stronią od siedlisk ludzkich, unikają ludzi, których mogą zaatakować tylko w przypadkach skrajnego głodu. W przypadku napotkania w lesie wilków zachować należy jednak dalece idącą ostrożność i możliwie spokojnie wycofać się, nie szukając kontaktu. Jeśli jest to możliwe – warto wykonać im zdjęcie, a fotografię przesłać pocztą elektroniczną na adres Nadleśnictwa Wałbrzych. Pomoże to potwierdzić obecność drapieżników, stworzyć mapę ich wędrówek oraz wykluczyć pomyłkę, ponieważ wilki często mylone są z psami błąkającymi się po lasach w okolicach wsi czy gospodarstw rolnych.

Głównym pokarmem wilków są jelenie, sarny i dziki. Zwierzęta hodowlane stanowią zaledwie kilka procent diety tych drapieżników, zdarza się im zaatakować, gdy wypas prowadzony jest w pobliżu lasu, a inwentarz pozbawiony jest dozoru. Wilki są pod całkowitą ochroną. Ich odstrzał jest zabroniony.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 7 września 2016 13:42
`