REKLAMA
REKLAMA

Szansa na samodzielność. W Świebodzicach działa pierwsze mieszkanie wspomagane

11 lutego 2026 12:54. fot. użyczone

Tematy: 


REKLAMA

W Świebodzicach powstało pierwsze mieszkanie wspomagane. To alternatywa dla pobytu w domach pomocy społecznej i nowa forma wsparcia dla osób w trudnej sytuacji życiowej.

Remont lokalu zakończył się w tym roku, a pierwsi mieszkańcy już z niego korzystają. Samorząd zapowiada, że to dopiero początek i chce uruchomić kolejne dwa takie mieszkania.

REKLAMA

Nowoczesne centrum kształcenia w Wałbrzychu.
Branżowe Centrum Umiejętności stawia na mechatronikę i technologie przyszłości

bcu-mechatronika.pl

Pomysł narodził się w zeszłym roku. Szukaliśmy rozwiązań, które z jednej strony pozwolą na oszczędności, ale przede wszystkim zabezpieczą osoby najbardziej potrzebujące – mówi Tobiasz Wysoczański, zastępca burmistrza Świebodzic.

REKLAMA

Mieszkania wspomagane przeznaczone są dla osób, które potrzebują wsparcia, ale mogą funkcjonować bardziej samodzielnie poza DPS-em. Lokatorzy objęci są opieką pracownika socjalnego i uczą się codziennego funkcjonowania.

– Natomiast lepiej uważamy, że lepszym rozwiązaniem jest mieszkanie wspomagane dla przede wszystkim tych mieszkańców, niż przebywanie w DPS-ie. I to jest warunek, który kieruje nas ku temu, żeby takie mieszkania powstawały – dodaje Tobiasz Wysoczański.

Celem projektu jest pomoc w wyjściu z kryzysu i stworzenie warunków do samodzielnego życia. Czas pobytu mieszkańców będzie ustalany indywidualnie, w zależności od ich potrzeb.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 11 lutego 2026 12:54

Skończyłeś czytać? Zobacz najważniejsze aktualności z Wałbrzycha:

PRZEJDŹ DO STRONY GŁÓWNEJ →
`