
Po siedmiu latach sporów, analiz i apeli samorządów zapadła przełomowa decyzja dotycząca rozbudowy autostrady A4 na Dolnym Śląsku. Na wysokości Wrocławia autostrada nie zostanie poszerzona w dotychczasowym korytarzu, lecz poprowadzona nowym śladem, równolegle do istniejącej trasy. Ma to odciążyć miasto z ruchu tranzytowego, poprawić bezpieczeństwo i stworzyć nowe możliwości rozwoju regionu.
Jak poinformował marszałek Paweł Gancarz, Komitet Opiniowania Przedsięwzięć Inwestycyjnych GDDKiA zmienił wcześniejszą decyzję z 2023 roku, która zakładała rozbudowę A4 wyłącznie w istniejącym korytarzu.
Nowoczesne centrum kształcenia w Wałbrzychu.
Branżowe Centrum Umiejętności stawia na mechatronikę i technologie przyszłości
Nowy przebieg pozwoli rozdzielić ruch tranzytowy i lokalny. Dotychczasowa A4 będzie pełnić funkcję ringu aglomeracyjnego, a nowa trasa przejmie ruch dalekobieżny w osi wschód–zachód.
Dyrektor GDDKiA Waldemar Wojciechowski wyjaśnił, że nowa trasa będzie miała pełne parametry autostrady: dwie jezdnie po trzy pasy ruchu, pasy awaryjne i pobocza.
Inwestycja została podzielona na cztery odcinki. Na dwóch zachodnich (Krzyżowa–Legnica oraz Legnica–Kostomłoty) trwają procedury środowiskowe i planowana jest rozbudowa w istniejącym śladzie poprzez dobudowę trzeciego pasa. Odcinek wrocławski wymaga nowych analiz środowiskowych i inwentaryzacji przyrodniczej.
Marszałek Gancarz wyjaśniał, że rozbudowa istniejącej A4 na wysokości Wrocławia oznaczałaby kilkuletnie utrudnienia, wysokie koszty, ryzyko wypadków i w praktyce porównywalne wydatki jak budowa nowej trasy.
Inwestycja planowana jest do realizacji w formule Projektuj i buduj w latach 2029-2034
Skończyłeś czytać? Zobacz najważniejsze aktualności z Wałbrzycha:
PRZEJDŹ DO STRONY GŁÓWNEJ →
Dwa lokale z powiatu wałbrzyskiego w przewodniku Michelin
Tragiczna końcówka maja na drogach powiatu wałbrzyskiego. Zginął motocyklista
Nowa marka w Wałbrzychu! Nowy salon BAIC już otwarty
Wałbrzyska policja żegna mł. asp. Pawła Konopkę. Policjant zginął w niedzielę w tragicznym wypadku
Dachowanie w Mieroszowie. Duże kłopoty kierowców na DK35
Ruszają Dni Szczawna-Zdroju! Trzy dni koncertów, atrakcji dla dzieci i targów smaku
Klaudia wraca do Polski. Trafi do szpitala we Wrocławiu
Samolot po Klaudię wystartował. Wałbrzyszanka ma wrócić do Polski w tym tygodniu
Pracownica salonu telekomunikacyjnego okradła własnych klientów
Cofał na parkingu, potrącił pieszych i odjechał. Był kompletnie pijany