Dodano: 17 maja 2025 09:06
Dolny Śląsk na Europejskim Kongresie Odnowy i Rozwoju Wsi – silny głos polskiej wsi na arenie europejskiej
Tematy: powierzony urząd marszałkowski
W dniach 8-10 maja 2025 r. w Międzynarodowych Targach Poznańskich odbył się Europejski Kongres Odnowy i Rozwoju Wsi – jedno z kluczowych wydarzeń poświęconych przyszłości rolnictwa i obszarów wiejskich w Europie. Wydarzenie, zorganizowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE, zgromadziło blisko 4500 uczestników: ekspertów, przedstawicieli rządów i samorządów, organizacji społecznych, instytucji unijnych oraz szerokiej publiczności.
W Kongresie uczestniczyła delegacja Dolnego Śląska, reprezentowana przez Natalię Gołąb, Członkinię Zarządu Województwa Dolnośląskiego, oraz Pawła Gancarza, Marszałka Województwa Dolnośląskiego. Przedstawiciele regionu brali udział w panelach eksperckich, spotkaniach bilateralnych oraz wydarzeniach towarzyszących.Natalia Gołąb reprezentowała Dolny Śląsk m.in. podczas panelu „Samorządy, kraj, Unia Europejska, banki a rozwój lokalny” oraz spotkań członkowskich regionów Europejskiego Stowarzyszenia Rozwoju Obszarów Wiejskich i Odnowy Wsi – ARGE. Odbyła również rozmowy z Ministrem Rolnictwa Czesławem Siekierskim oraz członkami zarządów województw: wielkopolskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego i mazowieckiego.
– Lokalny lider to serce każdej zmiany na wsi. To właśnie tacy ludzie potrafią poruszyć społeczność i budować wspólnotę. Rolą samorządu jest ich wspierać, tworzyć przestrzeń do działania i wzmacniać ich głos. Ważne, by Grupa Odnowy Wsi miała oparcie w gminie, a mieszkańcy czuli realny wpływ na swoje otoczenie – mówi Natalia Gołąb, Członkini Zarządu Województwa Dolnośląskiego.
Marszałek Paweł Gancarz uczestniczył w panelu „Regiony o Odnowie i Rozwoju Wsi”, gdzie poruszano najważniejsze wyzwania, przed jakimi stoją dziś polskie wsie, m.in. wyludnianie, starzenie się ludności, niedobór wody czy potrzeby infrastrukturalne.
– Rozwój obszarów wiejskich to wspólna odpowiedzialność – państwa, samorządów i mieszkańców. Wieś zasługuje na nowoczesną infrastrukturę, perspektywy dla młodych i realne wsparcie – powiedział Paweł Gancarz, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.Dyskusje koncentrowały się na zrównoważonym planowaniu przestrzennym, dostępności usług publicznych oraz współpracy między administracją lokalną a europejskimi instytucjami.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dolnośląskie stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem odwiedzających. Prezentowano regionalne produkty – kiszonki, miody, sery i wędliny – oraz organizowano warsztaty rękodzielnicze i występy folklorystyczne. Stoisko odwiedził również Komisarz UE ds. Rolnictwa i Żywności Christophe Hansen, który z uznaniem wypowiedział się o dolnośląskiej ofercie i działaniach na rzecz rozwoju wsi.
Kongres był również okazją do refleksji nad przemianami na obszarach wiejskich w ostatnich dwóch dekadach oraz nad rolą wsi w polityce zrównoważonego rozwoju. Wiele miejsca poświęcono wielofunkcyjności terenów wiejskich i ich znaczeniu dla przyszłości Europy.
Dolny Śląsk zaprezentował się jako region aktywny, zaangażowany i otwarty na innowacyjne podejście do rozwoju wsi. Dzięki obecności na Kongresie, województwo wzmocniło swoją pozycję jako ważny partner w krajowej i europejskiej debacie o przyszłości obszarów wiejskich.
– Niech żyje wieś – piękna, gościnna i różnorodna! – podsumowała Natalia Gołąb.

fot. użyczone Urząd Marszałkowski

fot. użyczone Urząd Marszałkowski

fot. użyczone Urząd Marszałkowski

fot. użyczone Urząd Marszałkowski

fot. użyczone Urząd Marszałkowski

To jest artykuł powierzony nadeslany przez naszego partnera. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść zawartą w artykule.
Zobacz także
- Przed nami dwa upalne dni. Alert drugiego stopnia dla Wałbrzycha!
- Wracają kontrole na granicy z Niemcami. Tymczasowe rozwiązanie od poniedziałku
- Dolny Śląsk na VI Dorocznym Dialogu Politycznym
- Lądek-Zdrój czeka na turystów. Ślady powodzi znikają, piękno zostaje
- Zwierzak na wynos – nietypowa akcja w Świdnicy
- Stare Bogaczowice. Ważna droga do remontu – ruszają prace
Najczęściej czytane
Sytuacja trudna do zaakceptowania. Władze Wałbrzycha komentują sprawę hospicjum
Ponad 90 tysięcy odwiedzających i 600 tysięcy złotych przychodu. Wieża widokowa w Parku Sobieskiego kończy rok działalności
Głuszyca ma wody termalne, ale bez szans na kąpieliska. Miasto rozważa inne wykorzystanie odwiertu
Wałbrzych. Inwestycja za pięćset milionów Euro
Renata Wierzbicka nie chce być prezesem hospicjum. Pozostanie jednak w zarządzie