Punkty PFRON w terenie - powiat wałbrzyski

Dodano: 16 maja 2025 10:18

Karpacz wraca na mapę kolejową! Aż 14 par pociągów w weekendy i KD Retro na trasie

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Artykuł powierzony

Tematy: 


Czternaście par pociągów pojedzie w wakacyjne weekendy na trasie z Jeleniej Góry do Karpacza i z powrotem. Dziś zaprezentowano rozkład jazdy pociągów w okresie od 15 czerwca. To nie koniec atrakcji na tej trasie!

Ostatni pociąg do Karpacza dojechał w 2000 roku. Teraz, po 25 latach, pociągi wrócą do górskiego kurortu w Karkonoszach. Będzie to kolejne przywrócone przez samorząd województwa połączenie kolejowe na Dolnym Śląsku – dzięki niemu pociągi wrócą do miejscowości, w których żyje 13 tys. Dolnoślązaków.

To symboliczne otwarcie nowego rozdziału w rozwoju transportu kolejowego w naszym regionie. Odbudowujemy kolejne linie, przywracamy kolej w miejsca, gdzie kiedyś była codziennością, walczymy z wykluczeniem komunikacyjnym i udowadniamy, że Dolny Śląsk jest infrastrukturalnym sercem Polski – podkreśla Paweł Gancarz, marszałek województwa dolnośląskiego.

REKLAMA
Punkty PFRON w terenie - powiat wałbrzyski

Połączenia do Karpacza będą następną kolejową destynacją w Karkonoszach, do której pojadą pociągi Kolei Dolnośląskich. Bezpośrednie połączenia łączą Wrocław ze Szklarską-Porębą, a na stacji Jelenia Góra będziemy mogli przesiąść się do pociągów do Świeradowa-Zdroju i Karpacza. To otwiera kolejne możliwości zwiedzania regionu. Ze stolicy Dolnego Śląska najszybszym połączeniem dotrzemy w niewiele ponad 2 godziny i 20 minut.

Na Dolnym Śląsku od lat przywracane są nowe połączenia kolejowe w tym dwa w Karkonosze i Góry Izerskie, a więc do Karpacza i Świeradowa-Zdroju. Dzięki temu tysiące mieszkańców regionu mogą korzystać w codziennej komunikacji z nowoczesnych pociągów Kolei Dolnośląskich. Dzięki przywracaniu kolei podróżni będą mieli również możliwość dotarcia do atrakcyjnych, górskich miejscowości turystycznych zaznacza Michał Rado, wicemarszałek województwa dolnośląskiego, odpowiedzialny w nim m.in. za kolej.

Rewitalizacja linii to efekt wieloletnich starań Samorządu Województwa Dolnośląskiego, Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei oraz Kolei Dolnośląskich. To przełomowy moment dla regionu i jego mieszkańców oraz turystów, którzy jeszcze łatwiej będą mogli odkrywać uroki Dolnego Śląska.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Znamy szczegóły połączeń do Karpacza

Początkowo mówiono o połączeniu Jelenia Góra – Karpacz – Jelenia Góra w liczbie ośmiu par dziennie. Jednak Kolejom Dolnośląskim udało się zaplanować… nawet 14 par w weekendy.

Do tego dojdą pociągi retro, a więc kursujące zabytkową lokomotywą i wagonami, realizowane w weekendy przez Klub Sympatyków Kolei. Będziemy mogli nimi podróżować w soboty, niedziele, święta i w wakacje, korzystając np. z Dolnośląskiego Biletu Weekendowego – mówi Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.

Najszybsze połączenia – KD Sprinter z Karpacza do Jeleniej Góry dotrą w… 18 minut. Koleje Dolnośląskie uruchomią 12 par połączeń w tygodniu, i 14 w weekendy. Cztery z weekendowych kursów będą realizowane przez zabytkowe pociągi Klub Sympatyków Kolei w porozumieniu z KD, co oznacza, że na tej trasie powstanie pierwsze połączenie retro. Obecnie, podobne rozwiązanie realizowane w weekendy przez Koleje Wielkopolskie w relacji Wolsztyn – Poznań przyciąga rzesze turystów z całego świata.

Prapremiera połączeń dzięki DSDiK

Powoli też klaruje się plan otwarcia linii Jelenia Góra – Karpacz, której rewitalizację przeprowadziła Dolnośląska Służba Dróg i Kolei.

Już teraz mogę zaprosić wszystkich dzień przed nowym rozkładem jazdy – na 14 czerwca, gdy planujemy specjalne kursy pociągów na tej trasie, które zrealizują miłośnicy kolei pociągiem, który jako ostatni dotarł do Karpacza 25 lat temu – mówi Mateusz Masłowski, dyrektor Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei.

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei to jednostka, która na Dolnym Śląsku rewitalizuje linie kolejowe, które pozostawały nieczynne przez ostatnie dekady. W kolejnych latach DSDiK zrewitalizuje linie kolejowe m.in. do Kowar, Lwówka Śląskiego, Lądka-Zdrój i Stronia Śląskiego. Dolnośląska jednostka jest drugim największym zarządcą infrastruktury kolejowej w Polsce.

Program przywracania połączeń kolejowych na Dolnym Śląsku od lat spowodował, że dostęp do kolei odzyskało blisko ćwierć miliona Dolnoślązaków. Po województwie kursują najszybsze pociągi regionalne w Polsce. Na pokładach KD podróżuje ponad 22 mln pasażerów rocznie.

fot. Koleje Dolnośląskie

rozkład 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Artykuł powierzony

To jest artykuł powierzony nadeslany przez naszego partnera. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść zawartą w artykule.

Zobacz także