W Wałbrzychu ruszyła obowiązkowa weryfikacja dochodów najemców mieszkań komunalnych. – To nie tylko administracyjna formalność, z pewnością nie błahostka – zignorowanie wezwania może oznaczać drastyczny wzrost czynszu – ostrzega wałbrzyski magistrat.
Każdy najemca otrzyma pisemne wezwanie z urzędu. Od tego momentu ma miesiąc na złożenie deklaracji dochodowej i odpowiednich dokumentów, potwierdzających zarobki domowników z ostatnich 3 miesięcy. Jeżeli najemca złoży niekompletne dokumenty, dostanie kolejnych 14 dni na uzupełnienie braków.
Jeżeli najemca nie złoży dokumentów, to musi się liczyć z poważnymi konsekwencjami, a w szczególności z drastyczną podwyżką czynszu. Ten zostanie automatycznie podniesiony do maksymalnej stawki 46,33 złotych za metr kwadratowy.
– Dla przeciętnego mieszkania to nawet kilkukrotna podwyżka! Innymi słowy dla mieszkania o powierzchni 50 m kwadr. może to oznaczać opłatę w wysokości około 2300 zł! Co więcej – ta stawka będzie obowiązywała do 30 września 2025 roku. Nowa wysokość czynszu nie ulegnie zmianie po 30 września dla zweryfikowanych najemców, ewentualnie wysokość czynszu może zostać zmieniona tylko w przypadku, jeśli najemca złoży nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od dnia ostatniej podwyżki wniosek o ponowne ustalenie wysokości czynszu, stosownie do aktualnie osiąganych dochodów – informuje wałbrzyski urząd.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
To jednak nie jedyna sytuacja, w której najemca musi się liczyć z wyższym czynszem. Jak informuje urząd, jeżeli w złożonej deklaracji, okaże się, że dochody gospodarstwa przekraczają określone limity, naliczony zostanie nowy, wyższy czynsz, ale na podstawie indywidualnych wyliczeń.
– Jeżeli podwyżka będzie większa niż 50%, przez pół roku obowiązywać będzie tzw. okres przejściowy – wtedy najemca zapłaci 150% starego czynszu. Dopiero po tym czasie zacznie obowiązywać nowa, pełna stawka wysokość czynszu. Jeżeli w okresie obowiązywania nowej wysokości czynszu dochody najemcy ulegną obniżeniu, najemca może nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od dnia ostatniej podwyżki wystąpić z wnioskiem o ponowne ustalenie wysokości czynszu stosownie do aktualnie osiąganych dochodów – informuje urząd.
Jakie są progi?
Na przykład:
Jeżeli lokator mieszkania komunalnego nie zgodzi się na podwyżkę, to może odmówić jej przyjęcia, ale to oznacza rozwiązanie umowy najmu. Może złożyć także pozew do sądu.
Na koniec, warto pamiętać, że urząd nie przewiduje taryfy ulgowej.
– Ignorowanie wezwania może oznaczać lawinowe podwyżki lub utratę dachu nad głową. To obowiązek, który naprawdę warto potraktować poważnie – podkreśla urząd.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.