Dodano: 13 maja 2025 08:19
Dolny Śląsk po raz pierwszy na wizycie dyplomatycznej w Afryce
Tematy: powierzony urząd marszałkowski
Dolnośląska delegacja na czele z wicemarszałkiem województwa Wojciechem Bochnakiem oraz przedsiębiorcami po raz pierwszy w historii odwiedziła Maroko, chcąc nawiązać współpracę. W delegacji brali udział także radni sejmiku województwa dolnośląskiego Ewelina Szydłowska-Kędziera, Marcin Krzyżanowski i Piotr Kraczkowski.
Dolnośląscy przedsiębiorcy podbijają światowe rynki, przyszedł czas także na kontynent afrykański. Maroko bardzo prężnie się rozwija, najbardziej prosperującym regionem jest Casablanca, którą tu nazywa się ekonomicznymi płucami Maroka i odpowiada za 35 procent PKB kraju. Dolnośląscy przedsiębiorcy przyjechali do tego afrykańskiego kraju z innowacyjnymi rozwiązaniami. Paweł Narolski prezes firmy Neural opracował system, który przy użyciu sztucznej inteligencji pozwala analizować obraz z monitoringu w miastach, co ma zwiększyć bezpieczeństwo. Jakub Tomasiczek z firmy JBTS przyjechał do Maroko, aby zainteresować tutejsze władze miasta swoją elektroniką użytkową marki Clean Wave. Z kolei Mireille Rayes-Krysiak z firmy AgileQueue proponuje aplikacje skracającą kolejki do lekarzy i specjalistów, co ma przede wszystkim na celu maksymalizować wykorzystanie pracy lekarzy.
– To bardzo ważna misja dyplomatyczna. Maroko jest bramą do Afryki dla naszych przedsiębiorców, to jedna z największych gospodarek tego kontynentu, co stwarza naszym dolnośląskim firmom szansę rozwoju i zaistnienia na niezwykle chłonnym biznesowo terenie – mówi Wojciech Bochnak, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.
Podczas kilku dni wizyty delegacja odbyła spotkania między innymi z przedstawicielami Centrum Finansowego w Casablance, podczas którego można było dowiedzieć się jak wygląda biznes w Maroku, w co warto zainwestować i jakie sektory biznesowe są najbardziej prosperujące. Dolnośląska delegacja spotkała się także z marokańskimi przedsiębiorcami w Izbie Handlowo-Przemysłowej w Casablance, gdzie przedstawiciele firm mogli nawiązać nowe kontakty biznesowe i wymienić się doświadczeniami.
– Naszym celem jest podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy województwem dolnośląskim a Izbą Handlową. Bylibyśmy zaszczyceni mogąc z Wami współpracować. Maroko to stabilna gospodarka i my jako Izba będziemy wspierać dolnośląskich przedsiębiorców i dostarczać niezbędnych informacji, by mogli tu rozwijać swoje biznesy – mówi Brahim Benzouina – Przewodniczący Komitetu Partnerstwa i Współpracy Międzynarodowej w Izbie Handlowo-Przemysłowej Casablanka-Settat.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
– Nasza firma jest już w pierwszych dolnośląskich miastach i chcielibyśmy rozpocząć ekspansję na rynku afrykańskim. Naszym celem jest to, aby znaleźć się w tych krajach, które budują dopiero całą infrastrukturę, aby na tym etapie móc im pomóc ją inteligentnie rozbudować – mówi Paweł Narolski, prezes firmy Neural Sp. z o. o.
Maroko to pierwsze centrum finansowe Afryki i trzecie na Bliskim Wschodzie. W ciągu najbliższych 5 lat rynki, które będą dominować w Maroku to m.in. usługi medyczne, cyfryzacja, energia elektryczna, sektor samochodowy i lotniczy. Maroko, ze swoim stabilnym wzrostem gospodarczym oraz strategicznym położeniem jako „brama do Afryki”, stanowi jeden z najważniejszych rynków na tym kontynencie. Warto przypomnieć, że to właśnie Maroko będzie współorganizatorem Mistrzostw Świata 2030 w piłce nożnej razem z Hiszpanią i Portugalią, co znacząco wpłynie na rozwój gospodarki i infrastruktury tego państwa.
W stolicy Maroka w Rabacie dolnośląska delegacja spotkała się m.in. z szefami miejscowej sekcji politycznej, handlowej i współpracy z zagranicznymi krajami i regionami w centrum Delegacji Unii Europejskiej oraz z mer Rabatu Fatiha el Moudni, która przedstawiła potencjał rozwoju stolicy Maroko oraz możliwości nawiązania współpracy w różnych sektorach między naszymi regionami. Rabat nie ma na ten moment żadnego miasta partnerskiego, nie tylko w Polsce, ale także w tej części Europy, dlatego jest duży potencjał do wykorzystania dla dolnośląskiej gospodarki.
Pod koniec wizyty w Ambasadzie RP w Maroku wspólnie z Chargé d’affaires Tomaszem Orłowskim uczczone zostało Święto Konstytucji 3 Maja.
–Maroko uważane jest obecnie za klucz do Afryki i czeka na inwestorów. Kto chce robić biznes w Afryce, przyjeżdża do Casablanki i zaczyna tutaj – mówi Chargé d’affaires Tomasz Orłowski.

fot. użyczone Urząd Marszałkowski

fot. użyczone Urząd Marszałkowski

fot. użyczone Urząd Marszałkowski

fot. użyczone Urząd Marszałkowski

fot. użyczone Urząd Marszałkowski

To jest artykuł powierzony nadeslany przez naszego partnera. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść zawartą w artykule.
Zobacz także
- Szczawno-Zdrój. Zagrali dla Szymonka. Publiczność nie zawiodła
- Kolejny kierowca stracił prawo jazdy na ulicy Kolejowej w Wałbrzychu
- Dzierżoniów. Zbliża się święto miasta. Na scenie gwiazdy
- Wałbrzych. Rekordowa liczba projektów w tegorocznej edycji WBO
- Jak się dobrze zestarzeć? Podpowiada olimpijczyk i mistrz w judo Rafał Kubacki
- Wałbrzych. Ponad setką pędził przy komendzie. Mężczyzna stracił prawo jazdy
Najczęściej czytane
„Złoty pociąg” powraca. Mężczyzna zgłosił lokalizację, w której ma być tunel ze składem
Gwiazdy na Dniach Wałbrzycha. Znamy szczegółowy program
Na ulicy Wrocławskiej rozpocznie się prawdopodobnie najdłużej wyczekiwany remont ulicy w mieście
Pechowy początek wałbrzyskich Juvenaliów. Straż i policja ewakuowały ANS
Śmiertelne pobicie w Wałbrzychu. Tragedia rozegrała się na Piaskowej Górze
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.