Tematy: Dariusz Chromiec linia kolejowa stronie śląskie
Na Ziemi Kłodzkiej lada dzień rozpocznie się remont linii kolejowej z Kłodzka do Stronia Śląskiego. Jak wyglądają przygotowania do tej inwestycji i kiedy rozpoczną się pierwsze prace?
Trasa kolejowa z Kłodzka do Stronia Śląskiego została administracyjnie podzielona na dwie części – pierwsza, z Kłodzka do Ołdrzychowic, która jest stale użytkowana przez pociągi transportujące kruszywo, pozostaje w zarządzie PKP PLK i to ta spółka prowadzić będzie na tym odcinku prace remontowe. Urząd Marszałkowski przejął w dzierżawę odcinek od Ołdrzychowic do Stronia Śląskiego.
– Już zakończyło się postępowanie przetargowe, trwa wybór wykonawcy. Wszystkie oferty, które zostały wysłane przez potencjalnych wykonawców, mieszczą się w kwocie, którą mieliśmy zagospodarowaną na tę inwestycję, i już na przełomie 2026–2027 roku pociągi Kolei Dolnośląskich dojadą do miejscowości Stronie Śląskie przez Lądek-Zdrój – mówi Andrzej Padniewski z DSDIK.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W tym miejscu warto przypomnieć, że trzy lata temu Koleje Dolnośląskie uruchomiły na tej trasie zastępczą komunikację autobusową. Największym zainteresowaniem cieszy się poranny kurs ze Stronia Śląskiego do Kłodzka oraz popołudniowy kurs powrotny.
Jak mówi Dariusz Chromiec – burmistrz Stronia Śląskiego – komunikacja zastępcza otworzyła miastu drzwi do cywilizacji:
– Komunikacja spełnia nasze oczekiwania w chwili obecnej. Kiedy byliśmy wykluczeni komunikacyjnie, kiedy jeździły tylko autobusy PKS-u – i to dwa kursy, i ten… no to teraz mamy komunikację, która jeździ w soboty, w niedzielę i w święta, i siedem razy w ciągu dnia – mówi Dariusz Chromiec, burmistrz Stronia Śląskiego.
Do Stronia Śląskiego ostatni pociąg pojechał 17 lat temu. Od tego czasu region pozostaje wykluczony komunikacyjnie. Koszt rewitalizacji i przywrócenia ruchu na tej linii może sięgnąć 141 milionów złotych.
Skończyłeś czytać? Zobacz najważniejsze aktualności z Wałbrzycha:
PRZEJDŹ DO STRONY GŁÓWNEJ →
Wałbrzych. Prywatni przewoźnicy jednak nie będą mogli korzystać z przystanków w Wałbrzychu
Kolejne utrudnienia między Starymi Bogaczowicami a Strugą. Drogę będą zamykać każdego wieczoru
Wałbrzych. Do końca tygodnia nowa sygnalizacja świetlna na Podzamczu
Głuszyca będzie miała nowy basen. Przebudowa ruszy po tym sezonie
Ulica Beethovena oficjalnie otwarta. Dawne tereny pokopalniane zmieniły się nie do poznania
Wałbrzych. Ulica Beethovena jak nowa
Pilny komunikat. Wody z kranu nie wolno pić w Jabłowie i części Czarnego Boru
Wybierasz się na Silent Disco? Redpoint przygotował specjalną ofertę
Region. Wypadek z udziałem konia. Nie żyje 18-miesięczne dziecko
Wirki. Wodę z dawnej kopalni „tankują” jak paliwo. Zobacz, jak działa niezwykły dystrybutor (WIDEO)