Już 19 czerwca podczas pikniku na podwórku przy ul. Zajączka w Wałbrzychu, będzie można spotkać się z młodymi artystami Brave Kids 2016. 6 grup artystycznych, które wystąpią także w ramach pokazu 20 czerwca w Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia”, będzie reprezentowało Rumunię, Indonezję, Macedonię, Brazylię, Polskę i Nepal.
PIKNIK Z WYSTĘPAMI BRAVE KIDS – FESTIWAL PODWÓREK
Niedziela 19 czerwca, godz. 14.00, Podwórko przy ul. Zajączka w Wałbrzychu, wstęp wolny
POKAZ GRUP BRAVE KIDS
Poniedziałek 20 czerwca, godz. 18.00, Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia”, ul. Piotra Wysockiego 29, wstęp wolny
SEMINARIUM – SPOTKANIE Z LIDERAMI BRAVE KIDS
Wtorek 21 czerwca, godz. 17.30, Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia”, ul. Piotra Wysockiego 29, wstęp wolny
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
PARADA BRAVE KIDS I WYSTĘPY
Niedziela 26 czerwca, godz. 15.00, Festyn przy Parafii Św. Apostołów Piotra i Pawła na Podzamczu, al. Podwale 2A, wstęp wolny
ZAPRASZAMY!
Rumunia, Mini Art Show
Mini Art Show powstało jako alternatywna forma edukacji dla dzieci w każdym wieku z różnych środowisk. Ośrodek używa sztuki, głównie teatralnej, jako formy ekspresji, osobistego rozwoju i środka integrującego społeczność. Przyjmując strategię edukacyjną, zbudowaną na zaangażowaniu i zabawach, ośrodek rozwija umiejętności i kreatywność dzieci, wpajając w dzieciach ducha współdziałania. Ta dyscyplinująca zabawa, gdzie rygor i wolność idą razem w parze, pomaga promować takie wartości jak zaufanie i szacunek dla pracy innych oraz zachęca dzieci do wyrażania siebie.
Indonezja, Fundacja „Czerwony Nos”
Fundacja „Czerwony Nos” wspiera dzieci pochodzące z mniej uprzywilejowanych środowisk w ich edukacji i rozwoju artystycznym. U dzieci rozwijane są umiejętności wykonywania cyrkowych aktywności, na co wskazuje sama nazwa fundacji. Dzieci uczą się jak ważna jest koncentracja – choćby w żonglerce, a także pewność siebie na scenie – kiedy odgrywają role lub zachęcają innych, pracując w grupie. Bezpieczne środowisko fundacji pomaga im odkrywać świat, eksperymentować i pogłębiać wiedzę oraz wnosić swój własny pozytywny wkład w rozwój społeczności.
Macedonia, Rada Zapobiegania Przestępczości Nieletnich. Placówka dziecięca Babilon
Babilon jest placówką dla dzieci i młodzieży stworzoną w celu zapobiegania przestępczości nieletnich. Jej program koncentruje się na rozmaitych aktywnościach, które obejmują zajęcia i szkolenia w wielu obszarach, aby zagospodarować czas dzieci i uchronić je przed zagrożeniami. Mimo, iż dzieci te pochodzą z kraju sąsiadującego z pięcio innymi państwami, dla dzieci wchodzących w skład grupy biorącej udział w Brave Kids będzie to pierwsza zagraniczna podróż i udział w międzynarodowym projekcie.
Brazylia, Więcej Ścieżek
Widok roztaczający się z faveli Cantagalo-Pavão-Pavãozinho i sąsiadującej z nią prestiżową Ipanemą i Copacabaną stanowi kontrast dla życia tutejszych mieszkańców, gdzie pomimo pięknych krajobrazów nie ma komfortowych domostw i innych przywilejów. Mais Caminhos („Więcej Ścieżek”) oferuje ambitnym dzieciom z tej społeczności uzupełniającą edukację, pozwalając im na marzenia o wielkiej przyszłości, nieograniczonej obecną sytuacją. Dzieci poznają starą tradycję Brazylii, m.in. tańce Indio, Carimbó i Forró – dziedzictwo pozostawione przez zróżnicowaną populację kraju.
Polska, Grupa Tańców i Pieśni Ludowych w Wałbrzychu
Zespół folklorystyczny z Wałbrzycha oferuje międzypokoleniowe muzyczne zajęcia, które obejmują kulturową spuściznę kraju. Zainspirowane romansami, podaniami o dawnych władcach i odwadze, literaturą pastoralną, pieśni, muzyka i tańce są retrospekcją starodawnych, historycznych, burzliwych czasów Polski. Poprzez nauczanie dzieci, młodzieży i dorosłych, grupa tworzy małą stabilną społeczność, która sprawia, że coraz więcej ludzi docenia tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Nepal, Fundacja ROKPA
Fundacja ROKPA Nepal jest międzynarodową organizacją pomocy, która działa na rzecz rozwoju dzieci z wykluczonych środowisk. W ramach programu, samopomocowe podejście odgrywa najważniejszą rolę w edukacji, stanowiąc najefektywniejszy sposób na niesienie pomocy ludziom w potrzebie. Obchodząc w tym roku 35. rocznicę, organizacja bada ścieżki dzieci. Poprzez tradycyjne nepalskie pieśni i tańce jak i sławne choreografie z Bollywood, dzieci prezentują ewolucję poczynając od bezwładności, przechodząc w ruch.
Więcej o Brave Kids:
W latach 2009 – 2015 w Brave Kids uczestniczyło:
800 dzieci!
200 rodzin goszczących!
200 wolontariuszy!
6 000 widzów!
9 polskich miast partnerskich!
Projekt Brave Kids powstał w 2009 roku jako część wrocławskiego Brave Festival – przeciw Wypędzeniom z Kultury. Naszą misją jest umożliwienie spotkania dzieciom z całego świata, aby w atmosferze przyjaźni i szacunku mogły wymieniać się umiejętnościami i doświadczeniami. Efektem wspólnych warsztatów artystycznych są barwne spektakle mieniące się różnorodnością kultur i tradycji reprezentowanych przez wszystkich uczestników. To również świadectwo, że niezależnie od komplikacji świata dorosłych dzieci o różnym statusie społecznym i materialnym mogą wspólnie działać. Dla widzów to niezapomniane wrażenia artystyczne. Bardzo ważnym aspektem Brave Kids jest włączanie lokalnej społeczności. Dzieci przyjeżdżające z zagranicy są goszczone przez lokalne rodziny. To wspaniała lekcja otwartości i wrażliwości dla obu stron. Poprzez Brave Kids pragniemy tworzyć zaprzyjaźnioną społeczność dzieci świata, których nie będzie dotykać cierpienie, przemoc, głód, niewolnictwo, osierocenie.
Honorowy patronat nad projektem Brave Kids co roku sprawuje UNESCO oraz Rzecznik Praw Dziecka.