Dodano: 12 marca 2025 09:58
Świdnica. Najdroższe w historii prace rekonstrukcyjne w Kościele Pokoju
Tematy: kościół pokoju świdnica
Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!
We wpisanym na listę zabytków UNESCO Kościele Pokoju w Świdnicy rozpoczęły się najdroższe w historii prace rekonstrukcyjne. Nasz reporter rozmawiał o nich z biskupem parafii ewangelicko-augsburskiej księdzem Waldemarem Pytlem.
Budżet prac, jakie rozpoczęły się w kościele i potrwać mają kolejne trzy lata to niebagatelne 23 miliony złotych. Projekt świdnickiego Kościoła Pokoju jako jedyny z Dolnego Śląska i jeden z 13 w Polsce zyskał dofinansowanie z europejskiego programu FENIX. Wyremontowana ma być część wnętrza kościoła i znajdująca się przed nią hala chrztów z zabytkową chrzcielnicą.
– Niektóre loże już są odrestaurowane dzięki tym bieżącym środkom, jakie są. Natomiast stan konstrukcji jeśli chodzi o o pierwszą emporę, czy poszczególnych elementów, to widać od razu różnicę – z jednej strony tą szarą część, tego drewna zaniedbanego, przykurzonego a z drugiej tę część, która zaczyna być odrestaurowana.
– Stan zachowania wielu fragmentów jest tragiczny. Już dzisiaj się weźmie do ręki jakąś deskę i zobaczcie jak to wszystko wygląda, jak dalece to zostało zniszczone przez czynniki niszczące, naturalne, typu infekcja mikrobiologiczna, woda. To wszystko komasuje się w stan, który można nazwać śmiało stanem może nie ruiny, ale nadzwyczaj złym.
to Ryszard Wójtowicz, który kieruje pracami rekonstrukcyjnymi a wcześniej ksiądz biskup Waldemar Pytel. Prace, tak jak powiedziałem potrwają trzy lata. W kościele pracuje na raz kilkudziesięciu konserwatorów, którzy mozolnie, centymetr po centymetrze odrestaurowują całkowicie drewnianą konstrukcję kościoła
– Robią to z niesamowitą pieczołowitością. To się czuje, że to dla nich jest nie tylko praca, ale też pewnego rodzaju misja, żeby ten kościół wyglądał po prostu wspaniale.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kościół Pokoju w Świdnicy to jedna z trzech tego typu świątyń, jaka została wybudowana na Śląsku w połowie XVII wieku. Miała być symbolem łączącym katolików i protestantów po wojnie 30-letniej. Całkowicie drewniana konstrukcja miała być jedynie tymczasową. Zachwyca do dziś. W 2001 roku wpisano go na listę UNESCO.

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Fot. A.Pisarska / Dziennik Wałbrzych

Fot. A.Pisarska / Dziennik Wałbrzych

Fot. A.Pisarska / Dziennik Wałbrzych

Fot. A.Pisarska / Dziennik Wałbrzych

Fot. A.Pisarska / Dziennik Wałbrzych

Fot. A.Pisarska / Dziennik Wałbrzych

Zobacz także
- Wałbrzych. 49 milionów złotych na psychiatrię
- Porsche vs Fabia. Kolizja na rondzie Niepodległości
- Duża awaria energetyczna na Szczawienku i Piaskowej Górze. Spora część ulic bez prądu
- Ponad 2 miliony wyświetleń i 400 tysięcy użytkowników! Dziękujemy!
- Policja apeluje. Nie zostawiaj dziecka ani psa w nagrzanym aucie – upał może zabić
- Wałbrzych przebuduje Lubelską za 8,5 mln zł. Będą nowe parkingi i ścieżka rowerowa
Najczęściej czytane
Wałbrzych. Inwestycja za pięćset milionów Euro
Sytuacja trudna do zaakceptowania. Władze Wałbrzycha komentują sprawę hospicjum
Ponad 90 tysięcy odwiedzających i 600 tysięcy złotych przychodu. Wieża widokowa w Parku Sobieskiego kończy rok działalności
Głuszyca ma wody termalne, ale bez szans na kąpieliska. Miasto rozważa inne wykorzystanie odwiertu
Wałbrzych zyskuje nową markę! Ultima Auto otwiera salon MG!