Dodano: 12 stycznia 2025 12:16
Nie ma więcej pieniędzy na ratowanie zabytków po powodzi
Tematy: hanna wróblewska minister kultury
– Czujemy odpowiedzialność za zabytki na Dolnym Śląsku. Jak już zostaną zrobione projekty i zabytki będą wstępnie zabezpieczone, wtedy będziemy szukali pieniędzy – powiedziała podczas wizyty na Dolnym Śląsku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanna Wróblewska.
W sobotę minister odwiedziła tereny popowodziowe. W Stroniu Śląskim pod zniszczoną przez wodę kaplicą św. Onufrego spotkała się z dziennikarzami. Niestety, nie padły żadne konkrety poza tym, że w parlamencie powołano specjalny zespół do spraw ratowania zabytków Dolnego Śląska.
Mam pełną świadomość, jak niezwykłe jest to miejsce i jak bardzo bogate w zabytki. Tego, że te zabytki są częścią naszej historii, naszej tradycji i czujemy się za nie odpowiedzialni. – powiedziała Minister Kultury Hanna Wróblewska przypominając, że na początku stycznia ministerstwo przyznało 100 milionów złotych na przygotowanie dokumentacji i wstępne zabezpieczenie zniszczonych przez powódź zabytków.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pomimo tego, że minister zapewnia, że rząd będzie dokładał wszelkich starań, aby po zakończeniu tego programu pomoc nie została przerwana, przyznała, że póki co rząd nie ma więcej pieniędzy na ten cel:
– Proces ratowania zabytków jest dosyć poukładany. Bez dokumentacji i bez konserwacji zachowawczej nie ruszymy z ratowaniem zabytków. To są te pierwsze pieniądze, które są przeznaczone na stworzenie odpowiedniej dokumentacji i dokonanie konserwacji zachowawczej. Na to są potrzebne pieniądze i na to jest potrzebny czas. Potem będziemy szukać dalej.
Tylko na Dolnym Śląsku, podczas powodzi ucierpiało lub zostało zniszczonych aż 240 obiektów wpisanych do Krajowego Rejestru Zabytków i ponad dwa tysiące z rejestrów gminnych. Wśród nich prawdziwe perły historii. Szacuje się, że tylko na ratowanie barokowego kościoła i klasztoru franciszkanów w Kłodzku potrzeba ponad 100 milionów złotych.

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Zobacz także
- Przed nami dwa upalne dni. Alert drugiego stopnia dla Wałbrzycha!
- Wracają kontrole na granicy z Niemcami. Tymczasowe rozwiązanie od poniedziałku
- Dolny Śląsk na VI Dorocznym Dialogu Politycznym
- Lądek-Zdrój czeka na turystów. Ślady powodzi znikają, piękno zostaje
- Zwierzak na wynos – nietypowa akcja w Świdnicy
- Stare Bogaczowice. Ważna droga do remontu – ruszają prace
Najczęściej czytane
Sytuacja trudna do zaakceptowania. Władze Wałbrzycha komentują sprawę hospicjum
Ponad 90 tysięcy odwiedzających i 600 tysięcy złotych przychodu. Wieża widokowa w Parku Sobieskiego kończy rok działalności
Głuszyca ma wody termalne, ale bez szans na kąpieliska. Miasto rozważa inne wykorzystanie odwiertu
Wałbrzych. Inwestycja za pięćset milionów Euro
Renata Wierzbicka nie chce być prezesem hospicjum. Pozostanie jednak w zarządzie