Dodano: 18 listopada 2024 07:42
,,Nowe wyzwania – Dolny Śląsk infrastrukturalnym sercem Polski”. Podsumowanie 11. Dolnośląskiego Kongresu Samorządowego
Tematy: dolny śląsk kongres samorządowy
„Nowe wyzwania – Dolny Śląsk infrastrukturalnym sercem Polski” to hasło przewodnie 11. Dolnośląskiego Kongresu Samorządowego, organizowanego przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego. Tegoroczna edycja poruszała kluczowe tematy związane z przyszłością regionu, m.in. kwestie związane z powodzią, rozwój transportu, wyzwania kobiet-liderek w samorządzie oraz infrastrukturę sportową.
Marszałek województwa dolnośląskiego, Paweł Gancarz, podkreślił, że Kongres to ważne wydarzenie umożliwiające podsumowanie dotychczasowych działań oraz zaplanowanie przyszłych kroków. Szczególnie istotne było omówienie wyzwań związanych z ostatnią powodzią – zarówno w zakresie infrastrukturalnym, jak i organizacyjnym. Spotkania te pozwoliły na wyciągnięcie istotnych wniosków, które mogą usprawnić działania samorządów w przyszłości, a także omówienie potrzebnych zmian prawnych w zakresie zarządzania kryzysowego.
– Podsumowaliśmy ten czas, co za nami, czyli tę bezpośrednią interwencję, ale tego, co przed nami, na jakim etapie jesteśmy, jeżeli chodzi o uporanie się z powodzią, jeżeli kiedykolwiek się z nią uporamy. To omówiliśmy, to przedyskutowaliśmy, szereg wniosków – od tych takich infrastrukturalnych, po organizacyjne, żeby sprawniej sobie radzić z efektami powodzi – mówi Marszałek województwa dolnośląskiego, Paweł Gancarz
Podczas Kongresu nie zabrakło również dyskusji na temat transportu w regionie. Wicemarszałek Michał Rado zaznaczył, że województwo dolnośląskie stara się zapewnić sprawną komunikację międzypowiatową, w szczególności poprzez rozwój połączeń kolejowych. Dzięki projektowi rewitalizacji nieczynnych linii kolejowych i zakupowi nowoczesnego taboru, Dolny Śląsk staje się liderem w tym zakresie. Wciąż jednak istnieje wiele wyzwań związanych z przywracaniem do użytku linii kolejowych, które wymagają znacznych nakładów pracy i inwestycji.
– My jako samorząd województwa realizujemy swoje zadanie, które polega na komunikacji międzypowiatowej, komunikacji wojewódzkiej. Staramy się, aby wszystkie powiaty miały tę komunikację, aby były połączone ze sobą siecią, przede wszystkim kolejową. Wiemy, że są powiaty, do których jeszcze nie docieramy, tam staramy się to zastępować zastępczą koleją autobusową, aby mieszkańcy mieli dostęp do kolei, aby mogli dojechać, mogli dotrzeć i żeby było to połączenie z naszą siatką kolejową. Ponieważ jest to dzisiaj główne zadanie, które realizujemy, jeżeli chodzi o transport, czyli rozwój linii kolejowych – mówi Michał Rado, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.
Kongres stanowi istotne wydarzenie na mapie Dolnego Śląska, umożliwiając wymianę doświadczeń i współpracę pomiędzy jednostkami samorządowymi. Dzięki temu samorządy mogą skuteczniej realizować swoje strategie rozwoju, korzystając z innowacyjnych i sprawdzonych rozwiązań.
Zobacz także
- Dziesiątki opon wyrzuconych do potoku. O jesiennym problemie mówią aktywiści stowarzyszenia Czysty Wałbrzych
- Święto muzyki i odsłonięcie muralu 22 listopada w Filharmonii Sudeckiej
- Jarmark Bożonarodzeniowy w Głuszycy. Miasto ogłasza nabór na wystawców
- Karambol na A4. Jedna osoba zginęła. Jezdnia w kierunku Wrocławia zablokowana
- Wałbrzych. Trzy rozbite auta na Sikorskiego. Jedna osoba trafiła do szpitala
- Odkryj tajemniczy Dolny Śląsk” nagrodzony na międzynarodowym festiwalu
Najczęściej czytane
- Wałbrzych. Koniec ZDKiUM. Miasto chce zlikwidować tę jednostkę
- Wałbrzyszanie zrobieni „na festiwal rowerowy”. Gdzie się podziało sto pięćdziesiąt tysięcy złotych?
- Jest decyzja w sprawie S5 koło Wałbrzycha. Ruszają pierwsze prace
- Ponad 80 mln złotych deficytu. Wydatki na poziomie blisko 1,5 miliarda. Jest projekt budżetu Wałbrzycha na przyszły rok
- Karambol na A4. Jedna osoba zginęła. Jezdnia w kierunku Wrocławia zablokowana