Dodano: 19 października 2024 09:00

Finał drugiej edycji konkursu „Wydarzenia Muzealne Dolnego Śląska”

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Artykuł powierzony

Tematy: 


Ekspresja emocji i myśli, budowanie tożsamości i kultury, estetyczne doznania, rozwój kreatywności oraz innowacyjności – sztuka odgrywa fundamentalną rolę na Dolnym Śląsku. Dziś poznaliśmy laureatów nagród w konkursie na najlepsze wydarzenie muzealne w naszym regionie.

W Muzeum Narodowym we Wrocławiu odbył się finał drugiej edycji konkursu „Wydarzenia Muzealne Dolnego Śląska”. Konkurs, zorganizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Stowarzyszenie Muzealników Polskich Oddział Dolnośląski, podkreślił znaczenie turystyki kulturalnej w regionie.

W wydarzeniu wzięło udział 20 muzeów, które zgłosiły po jednym projekcie zrealizowanym w 2023 roku. Wśród zgłoszeń znalazło się 12 wystaw, 5 projektów edukacyjnych oraz 3 naukowe. Kapituła konkursu, kierowana przez Izabelę Kurc-Kuriaty, przyznała łącznie 13 nagród, doceniając innowacyjność projektów oraz ich potencjał promocyjny i kulturowy. W konkursie mogły uczestniczyć muzea państwowe, samorządowe i prywatne, których statut lub regulamin został uzgodniony z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

REKLAMA

– „Organizując konkurs „Wydarzenia muzealne roku”, pragnęliśmy uhonorować twórców najciekawszych projektów, które nie tylko promują instytucje, ale także nasz region. Dolnośląskie muzea mają ogromny potencjał, który przyczynia się do umacniania tożsamości kulturowej i rozwoju turystyki w Dolnym Śląsku” – podkreśla Jarosław Rabczenko, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Znamy laureatów

Sztuka jest istotnym elementem tożsamości kulturowej Dolnego Śląska – nośnikiem tradycji, wartości i historii. Poprzez nią społeczności definiują siebie, tworząc wspólne symbole, narracje i rytuały. Bez sztuki trudno wyobrazić sobie istnienie kultury, a muzea pełnią przy tym niezwykle ważną funkcję edukacyjną. Poniżej przedstawiono tegorocznych zwycięzców.

Kategoria wystawy historyczne

Nagroda I dla Muzeum Etnograficznego – Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu za wystawę „Nie zapomnisz. Pamięć, pamiątka, pamiętnik”.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nagroda II: dla Muzeum Architektury we Wrocławiu, za wystawę „Wczasy. Krajobrazy wypoczynku”.

Nagroda II (ex aequo): dla Muzeum Regionalnego w Lubaniu za wystawę „Meteoryty. Dotyk kosmosu”.

Kategoria wystawy sztuki

Nagroda I dla Muzeum Sztuki Współczesnej Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu za wystawę „Szaleństwo rokoka! Fascynacja rokokiem na Śląsku (XVIII-XXI w.).

Nagroda II dla Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku za wystawę „Kruche piękno. Szkło kłodzkie 2 poł. XX w. Kolekcja Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku”.

Nagroda II (ex aequo): dla Muzeum Współczesnego Wrocław za wystawę „Jan Chwałczyk – światło – cień – informacja”.

Nagroda III dla Muzeum Miedzi w Legnicy za wystawę „W świecie magicznego realizmu. Artyści Art’PAIRinternational”.

Nagroda dodatkowa dla Muzeum Miejskiego Wrocławia za wystawę „Kasia Kmita. Contrafactur”

Nagroda dodatkowa dla Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze za „Wystawę pokonkursową XV edycji Międzynarodowego Konkursu Graficznego im. Józefa Gielniaka”.

Kategoria Przedsięwzięcia edukacyjne niezwiązane z wystawami czasowymi

Nagroda I dla Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, za projekt „Centrum dawnych technik garncarskich – nowa, atrakcyjna i przyjazna edukacja ceramiczna”.

Nagroda dodatkowa dla Panoramy Racławickiej – Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu za Projekt „Sztuka w mig” i działania edukacyjne w Muzeum Panorama Racławicka.

Kategoria Projekty naukowo-badawcze

Nagroda I dla Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju za „Badania dziejów papiernictwa na ziemiach polskich – mapa papierni”

Nagroda II dla Muzeum Narodowego we Wrocławiu za projekt „Barokowi herosi. Wrocławskie rzeźby Johanna Georga Urbansky’ego z lat 20. XVII w.

fot. użyczone Urząd Marszałkowski

fot. użyczone Urząd Marszałkowski

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Artykuł powierzony

To jest artykuł powierzony nadeslany przez naszego partnera. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść zawartą w artykule.

Zobacz także