Dodano: 25 kwietnia 2024 15:44
Twierdza Srebrnej Górze. Od czerwca będzie można zwiedzać nową trasę turystyczną
Tematy: emilia pawnuk grzegorz basiński srebrna góra
W Srebrnej Górze zakończono realizację projektu, którego wartość wynosi ponad 26 milionów złotych. Projekt dotyczył remontu dużej części XVIII-wiecznej twierdzy górskiej.
Zakres prac związany z odgruzowywaniem i ratowaniem twierdzy, pochłanianej przez naturę, robi ogromne wrażenie. Z zasypanych niemal w całości kazamat i fos wywieziono tysiące ton gruzu. W trakcie prac wybudowano cztery mosty forteczne, w tym jeden zwodzony. Powstało XVIII-wieczne miasteczko z warsztatami rzemieślniczymi oraz nowoczesne sale konferencyjne. Dzięki temu turystom udostępniono nową, niemal kilometrową trasę turystyczną.
– Obecna trasa zwiedzania była nastawiona na pokazanie, jak żył żołnierz w XVIII wieku. Nowa trasa, którą otworzymy już od Dnia Dziecka tego roku, ma na celu pokazać, jak budowano Twierdzę Srebrna Góra. Ta największa w Europie twierdza górska została zbudowana w niespełna 12 lat, co było ogromnym wysiłkiem i do tej pory pozostawało jedynie w wyobrażeniach turystów – mówi Emilia Pawnuk.
Prace przy realizacji projektu trwały zaledwie trzy lata. W sumie na remont i przebudowę twierdzy wydano ponad 52 miliony złotych, korzystając z funduszy norweskich, islandzkich oraz lichtensteińskich. To największe prace przeprowadzone w twierdzy od czasu jej budowy.
– Skala tego obiektu jest ogromna. Można powiedzieć, że to jak dwa zamki w Malborku. Jest tutaj jeszcze wiele do odkrycia i pokazania, ale nowa trasa to i tak 100% nowych doświadczeń dla zwiedzających – opowiada Grzegorz Basiński
Warto przypomnieć, że jesienią ubiegłego roku zakończono pierwszą część prac, oddając do użytku nowoczesny hostel, restaurację i sale konferencyjne w części twierdzy zwanej Don Jonem. Mimo uroczystego podsumowania całego projektu we wtorek, na twierdzy nadal trwają prace, tak by cała nowa trasa była dostępna dla turystów już 1 czerwca.
Zobacz także
- Dziesiątki opon wyrzuconych do potoku. O jesiennym problemie mówią aktywiści stowarzyszenia Czysty Wałbrzych
- Święto muzyki i odsłonięcie muralu 22 listopada w Filharmonii Sudeckiej
- Jarmark Bożonarodzeniowy w Głuszycy. Miasto ogłasza nabór na wystawców
- Karambol na A4. Jedna osoba zginęła. Jezdnia w kierunku Wrocławia zablokowana
- Wałbrzych. Trzy rozbite auta na Sikorskiego. Jedna osoba trafiła do szpitala
- Odkryj tajemniczy Dolny Śląsk” nagrodzony na międzynarodowym festiwalu
Najczęściej czytane
- Wałbrzych. Koniec ZDKiUM. Miasto chce zlikwidować tę jednostkę
- Wałbrzyszanie zrobieni „na festiwal rowerowy”. Gdzie się podziało sto pięćdziesiąt tysięcy złotych?
- Jest decyzja w sprawie S5 koło Wałbrzycha. Ruszają pierwsze prace
- Ponad 80 mln złotych deficytu. Wydatki na poziomie blisko 1,5 miliarda. Jest projekt budżetu Wałbrzycha na przyszły rok
- Karambol na A4. Jedna osoba zginęła. Jezdnia w kierunku Wrocławia zablokowana