Dodano: 14 marca 2024 09:44
Przełęcz Trzech Dolin. Remont dachu w Andrzejówce przez całe wakacje
Tematy: andrzejówka
Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!
Kończące w tym roku 90 lat schronisko turystyczne Andrzejówka doczeka się w końcu remontu dachu. W środę podpisano umowę z wykonawcą, prace ruszą za kilka tygodni.
Dach w Andrzejówce, który od lat 70 ubiegłego wieku nie był remontowany przedstawia sobą obraz nędzy i rozpaczy. Gont ze świerkowych modrzewiowych deszczułek, jakimi pokryty jest budynek częściowo poodpadał, częściowo przegnił i swoją izolacyjną funkcję pełnią już tylko umownie.
– W zeszłym roku się udało zdobyć środki z Funduszu z Polskiego Ładu niecałe sześćset tysięcy złotych no i właściciel obiektu, czyli Sudeckie Hotele i Schroniska, jako inwestor zastępczy, opracował i wystawił, że tak powiem do wiadomości publicznej przetarg. – który w środę 13 marca udało się szczęśliwie rozstrzygnąć i wyłonić wykonawcę – wyjaśnia Andrzej Sawicki, najemca schroniska Andrzejówka.
Nie bybło to łatwe, sześciusettysięczna dotacja była o 100 tysięcy za niska – obiekt nie tylko pozostaje pod ścisłym nadzorem konserwatorskim, zakres prac jest też bardzo szeroki:
– W tej wartości kontraktu jest też ujęty remont całego komina. Właściwie to rozebranie tego komina i wstawienie nowych ciągów spalinowych plus odbudowa komina w takiej formie, w jakiej był – bo tak to ma być zachowane. Jest też wymiana połaci oczywiście, ale też zerwanie tego wszystkiego co było stare. Prawdopodobnie częściowa wymiana więźby – pewne rzeczy są na razie jeszcze ukryte przed nami, to pewnie wyjdzie w trakcie. Jest ileś prac, które się nakłada, czyli to nie jest tylko wymiana samego poszycia. – wyjaśnia Andrzej Sawicki
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Prace rozpoczną tuż po świętach wielkanocnych i potrwać mają, zgodnie z harmonogramem, do września. Jak zapewniają pracownicy Andrzejówki poza ruszotwaniami, które staną dookoła zabytkowego schroniska turyści nie powinni spodziewać się większych utrudnień.

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych
Skończyłeś czytać? Zobacz najważniejsze aktualności z Wałbrzycha:
PRZEJDŹ DO STRONY GŁÓWNEJ →
Zobacz także
- W tym roku miała ruszyć budowa zbiornika przeciwpowodziowego koło Świdnicy. Nie powstała nawet koncepcja
- Wałbrzych. Oficjalna data otwarcia Muzeum Tygiel
- Wałbrzych. Pielęgniarki do krwiodawstwa potrzebne od zaraz
- Awaria w Głuszycy. Prace na sieci w Wałbrzychu. Tu mogą być problemy z wodą
- Wielkie emocje w Świebodzicach. Podniebne akrobacje i gwiazda światowego formatu na lotnisku
- Poważny wypadek koło Ząbkowic Śląskich. Autem kierował 22-latek bez prawa jazdy
Najczęściej czytane
Wałbrzych. Prywatni przewoźnicy jednak nie będą mogli korzystać z przystanków w Wałbrzychu
Kolejne utrudnienia między Starymi Bogaczowicami a Strugą. Drogę będą zamykać każdego wieczoru
Wałbrzych. Do końca tygodnia nowa sygnalizacja świetlna na Podzamczu
Głuszyca będzie miała nowy basen. Przebudowa ruszy po tym sezonie
Ulica Beethovena oficjalnie otwarta. Dawne tereny pokopalniane zmieniły się nie do poznania

