
Najbliższy piątkowy wieczór w Filharmonii Sudeckiej im. J. Wiłkomirskiego w Wałbrzychu zdominuje muzyka amerykańskich kompozytorów. Podczas koncertu symfonicznego zatytułowanego „Latinoamericano” usłyszymy utwory pochodzących z Meksyku Silvestre’a Revueltasa i José Pablo Moncayo, a także „Koncert skrzypcowy” Samuela Barbera, który po raz pierwszy w swojej karierze wykona Sara Dragan. Filharmonia Sudecka zaprasza tradycyjnie w piątek na godzinę 19:00.
Samuel Barber urodził się 9 marca 1910 r. w West Chester w Stanach Zjednoczonych. Zatem przypomnienie jego „Koncertu skrzypcowego” będzie miało charakter niemal rocznicowy. Obecnie dzieło to jest uznawane za jedno z najbardziej cenionych w dorobku artystycznym Barbera. Zwraca się uwagę na oryginalność tego utworu, który w dwóch pierwszych częściach nawiązuje do muzyki romantyzmu, następnie przechodząc do brzmień bardziej współczesnych, aż do burzliwego finału. Utwór ten nie od razu zyskał powszechne uznanie, jeden z solistów, który go wykonywał ocenił go jako „zbyt prosty i mało efektowny”. Wówczas Samuel Barber napisał ten koncert niemal od początku na nowo. Jako twórca miał problemy z oceną własnej twórczości i nie trzymał się zdefiniowanych rozwiązań. Dziś uznawane jest to za jedną z najciekawszych cech jego kompozycji, których nie da się łatwo zaszufladkować.
Podczas piątkowego koncertu „Latinoamericano” romantyczny wstęp „Koncertu skrzypcowego” Barbera poprzedzi „Le tombeau de Couperin”, dzieło impresjonisty – Maurice’a Ravela, inspirującego się muzyką hiszpańską. Podobne wpływy, połączone z brzmieniem latynoskim, da się usłyszeć w kolejnych utworach, które znajdą się w programie koncertu: „Janitzio” Silvestre’a Revueltasa i „Huapango” José Pablo Moncayo. Pierwszy z nich jest poświęcony meksykańskiemu krajobrazowi, a konkretniej tytułowej wyspie znajdującej się nad jeziorem Pátzcuaro, drugi to utwór odnoszący się do tradycyjnej muzyki z okolic Veracruz. Koncert „Latinoamericano” poprowadzi dyrygent pochodzący z Hiszpanii – Néstor Bayona. Solistką będzie, doskonale znana wałbrzyskiej publiczności, skrzypaczka – Sara Dragan.
01.03.2024, piątek, godz. 19:00
Wałbrzych, Filharmonia Sudecka
Koncert symfoniczny – Latinoamericano
Program:
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Maurice Ravel Le tombeau de Couperin
Samuel Barber Koncert skrzypcowy
Silvestre Revueltas Janitzio
José Pablo Moncayo Huapango
Wykonawcy:
Néstor Bayona – dyrygent
Sara Dragan – skrzypce
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej
Bilety na koncert w cenie: 50 zł – normalny, 30 zł – ulgowy dostępne są w Kasie Biletowej Filharmonii Sudeckiej ([email protected], 501-674-397) oraz w bileterii online: https://bilety.filharmoniasudecka.pl/
Więcej informacji: https://filharmoniasudecka.pl/
Skończyłeś czytać? Zobacz najważniejsze aktualności z Wałbrzycha:
PRZEJDŹ DO STRONY GŁÓWNEJ →
Ankieterzy zapukają do mieszkań. Wałbrzych rozpoczyna inwentaryzację źródeł ciepła
Kontrole taksówek na aplikację w Wałbrzychu. Ponad 150 sprawdzonych pojazdów i zatrzymana osoba poszukiwana
Wałbrzych. Samochód uderzył w budynek na ulicy Wrocławskiej. Jedna osoba trafiła do szpitala
Nocny pożar przy ul. Mieroszowskiej. Płonął budynek gospodarczy
Strażacy przeciskają się między samochodami. Każda minuta może decydować o ludzkim życiu
Srebrna Góra. Chcą udostępnić średniowieczną kopalnię srebra turystom. Jej odkopanie było łatwiejsze niż procedury administracyjne
Blisko 3 kilogramy narkotyków i broń u 45-latka z Wałbrzycha. Mężczyzna był także poszukiwany
Szczawno-Zdrój. Zakończył się remont Domu Zdrojowego
Po 8 latach doczeka się kapitalnego remontu. Zobacz, jak dziś wygląda Zakład Przyrodoleczniczy w Szczawnie-Zdroju
Jechał do pracy, odnalazł zaginioną 67-latkę. Policjant z wałbrzyskiej drogówki zareagował w czasie wolnym