Tematy: gopr nowi ratownicy
Sudeccy Ratownicy GOPR poszukują kandydatów do służby ratowniczej. Nabór nowych członków trwa do końca lutego. Ratownikiem może zostać każdy, kto ukończył 18. rok życia. Ważne, aby był to ktoś dobrze jeżdżący na nartach, znający topografię i specyfikę Sudetów oraz przede wszystkim osoba bardzo sprawna fizycznie. Nie wystarczą jedynie deklaracje – predyspozycje kandydatów zostaną sprawdzone na początku marca w masywie Śnieżnika, gdzie odbędzie się egzamin kandydacki:
– Pierwsze sprawdzane są umiejętności narciarskie, później przenosimy się do Międzygórza, pod naszą stację, gdzie kandydaci muszą przejść test sprawnościowy, czyli wyznaczony czas na wejścia na Śnieżnik, czyli wiek plus trasa. Po zdaniu tych dwóch części, mamy z nimi wyjście w góry, aby sprawdzić ich umiejętności górskich i poruszanie się na nartach skiturowych – wyjaśnia Mariusz Grudzień, naczelnik Sudeckiej Grupy GOPR.
Co roku na taki egzamin przychodzi około 20 osób. Połowa z nich odpada już na etapie kwalifikacji. Spora część tych, którzy przejdą testy, nie wytrzymuje kilkuletniego stażu kandydackiego:
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
– Z czasem dociera do nich, że trzeba poświęcić dużo czasu, pieniędzy, a czasem rodziny. Wtedy przez dwa lata przeżywają bardzo intensywny okres szkoleniowy i dyżurowy, a kandydaci mają wówczas bardzo wygórowane obowiązki.
Ostatecznie ratownikami zostaje tylko nieliczna grupa. Warto dodać, że służba w GOPR to wolontariat. Ratownicy, poza nielicznymi ratownikami zawodowymi, nie otrzymują wynagrodzenia.
.