Tematy: sponsorowany
Dbanie o środowisko to jeden z fundamentów współczesnego rozwoju motoryzacji. Na szczęście rozmaite działania mające na celu ograniczenie wydzielania spalin do atmosfery są w tej dziedzinie coraz powszechniejsze. Jednym z nich jest używanie płynu AdBlue w przypadku aut z silnikiem diesla. Na początku stosowany głównie w samochodach ciężarowych i ciągnikach, dzisiaj dodawany także do aut osobowych. Czym jest Adblue, do czego służy i wreszcie w jaki sposób wpływa na ograniczenie emisji spalin?
AdBlue to nietoksyczny, przezroczysty, delikatnie żółtawy płyn o dość nieprzyjemnym zapachu. W jego skład wchodzi woda demineralizowana oraz roztwór mocznika w odpowiednich proporcjach. Głównym zadaniem tej substancji jest oczyszczenie spalin powstałych w wyniku spalania oleju napędowego. Dzięki AdBlue są one czystsze i zawierają znacznie mniej substancji szkodliwych dla środowiska. Początkowo substancja była używana tylko w przypadku aut ciężarowych i ciągników rolniczych, jednak sytuacja zmieniła się w 2014 roku, kiedy w życie weszła norma europejska Euro 6.
We wrześniu 2014 roku Unia Europejska wprowadziła nową wersję standardu normującego emisję spalin dla samochodów benzynowych oraz tych z silnikiem wysokoprężnym – Euro 6. Jak jednak wiadomo, silniki diesla zanieczyszczają powietrze znacznie bardziej niż silniki benzynowe. Nowe przepisy zastępujące poprzednie normy (Euro 4 i Euro 5) obniżyły maksymalne wartości dla emisji cząstek stałych, a przede wszystkim tlenków azotu – do 400 mg/kWh. W odpowiedzi producenci aut zaproponowali zastosowanie nowości. Od tej pory płyn AdBlue znajduje zastosowanie już nie tylko w przypadku samochodów ciężarowych, autobusów i ciężkich maszyn budowlanych, ale także większości pojazdów osobowych. Dodatkowy zbiorniczek na tę substancję – umiejscowiony obok wlewu paliwa, pod maską lub w bagażniku – jest standardowym wyposażeniem pojazdów z silnikiem diesla wyprodukowanych po 1 września 2014 roku. Jak działa ten magiczny płyn?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wbrew obiegowym opiniom AdBlue nie miesza się z paliwem w komorach spalania. W żadnym wypadku nie powinno się go również dodawać bezpośrednio do paliwa. Po uruchomieniu silnika wysokoprężnego płyn ze specjalnego zbiornika jest dawkowany do katalizatora, gdzie zostaje rozprowadzony. Trafiające tutaj spaliny mają odpowiednią temperaturę, dzięki czemu na tym etapie substancja zamienia się w amoniak i dwutlenek węgla, i związki te reagują z tlenkami azotu. Ponad 90% szkodliwych substancji chemicznych jest neutralizowane: efektem końcowym tej reakcji jest lotny azot oraz para wodna, które są wydalane przez układ wydechowy.
Wiesz już czym jest AdBlue, do czego służy, a także skąd wzięła się popularność tej substancji. Poniżej znajdziesz pomocne odpowiedzi na pytania zadawane najczęściej w kontekście uzupełniania płynu AdBlue. Oto kilka praktycznych wskazówek!
Wlew zbiornika na AdBlue w zależności od modelu i marki samochodu może znajdować się zaraz obok wlewu paliwa, pod maską lub w bagażniku. Najczęściej jest wyposażony w niebieską nakrętkę. Pamiętaj, nigdy nie dodawaj AdBlue bezpośrednio do paliwa – możesz w ten sposób uszkodzić silnik.
W zależności od instalacji oraz sposobu jazdy 1 l płynu powinien wystarczyć na przejechanie 1000–2000 km. Pojemność zbiorników na AdBlue w samochodach osobowych z kolei waha się z reguły od 10 do 20 l.
Poziom substancji w zbiorniku możesz sprawdzać samodzielnie, jak robi się to w przypadku oleju, płynu hamulcowego czy chłodniczego, jednak pamiętaj, że o kończącym się płynie AdBlue powiadomi cię odpowiednia kontrolka na desce rozdzielczej. Płyn możesz również uzupełniać samodzielnie – AdBlue dostępny jest zarówno na wielu stacjach benzynowych (bezpośrednio z dystrybutora), jak również w sklepach motoryzacyjnych. Jeśli w twoim aucie wlew zbiornika znajduje się w bagażniku lub pod maską, najlepiej użyj specjalnego lejka, ponieważ AdBlue wykazuje silne właściwości korozyjne i żrące.
W zależności od modelu i marki samochodu, kiedy nie uzupełnisz płynu AdBlue na czas, mogą wydarzyć się dwa scenariusze:
Firma Petromex oferuje kompleksowe usługi z zakresu profesjonalnej dystrybucji płynu AdBlue: sprzedaż i wynajem stacjonarnych oraz mobilnych zbiorników na substancję o różnej pojemności, jak również dostawę samego płynu pochodzącego od renomowanych producentów. Jak to działa? To proste! Kontaktujesz się z nami telefonicznie lub poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej, składasz zamówienie, a my w ciągu 3 dni roboczych przygotowujemy i dostarczamy twoje zamówienie na podany adres. Wreszcie czas na odpowiednie zabezpieczenie płynu na miejscu oraz uregulowanie płatności do 14 dni. Jeśli szukasz sprawdzonego dostawcy AdBlue, świetnie trafiłeś! Czekamy na twoje zgłoszenie.
Zastosowanie płynu AdBlue pozwala przede wszystkim ograniczyć emisję tlenków azotu, które wykazują działanie toksyczne. Przedostając się do atmosfery, znacząco obniżają jakość powietrza, którym oddychamy i w dużej mierze przyczyniają się do powstawania smogu. Związki te obniżają odporność ludzkiego organizmu, zwiększając ryzyko wystąpienia infekcji bakteryjnych, działają drażniąco na spojówki oraz śluzówki nosa i gardła, mogą także powodować zaburzenia oddychania i reakcje alergiczne. Ponadto przyczyniają się do rozwoju powstających w glebie związków rakotwórczych i mutagennych. Stosując płyn AdBlue zapewniasz także optymalną wydajność swojego silnika – regularne stosowanie płynu poprawia efektywność spalania paliwa i wydłuża żywotność układu wydechowego. Wreszcie przyczyniasz się do poprawy jakości powietrza, którym wszyscy oddychamy i poprawiasz los naszej planety!
Zobacz także stacjonarne i mobilne zbiorniki na AdBlue w ofercie Petromex
/Artykuł sponsorowany/
To jest artykuł sponsorowany nadeslany przez naszego klienta. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść zawartą w artykule.