Dodano: 5 września 2023 15:42
Jan Ptaszyn Wróblewski zagra w Dzierżoniowie. To będzie szczególny koncert
Tematy: sponsorowany
Już 7 września 2023 w dzierżoniowskim kinoteatrze „Zbyszek” wyjątkowa okazja, aby usłyszeć na żywo Jana Ptaszyna Wróblewskiego – jednego z największych tuzów polskiego jazzu, który jest nie tylko niekwestionowanym autorytetem w swojej dziedzinie, ale też mentorem młodych adeptów tego gatunku. Artyści w taki sposób zapraszają na to wydarzenie:
– Przy okazji „Zbyszka”, to miałem okazję go spotkać. To było w 1956 roku, podczas pierwszego festiwalu w Sopocie. Dwóch ich wtedy było. Śmigali na motorach. Według oficjalnej krytyki nie rokowali absolutnie żadnych nadziei. Bogumił Kobiela i Zbyszek Cybulski. No i my – sekstet Komedy – też byliśmy zieloni i na odstrzał. Ale życie postanowiło inaczej. Dziś, niestety, z tej gromadki ostałem się sam. Więc skoro zagramy w „Zbyszku”, to trzeba na poziomie. I nawet coś jest jak wtedy, bo lekarze nie wróżą mi za dużej nadziei. Ale życie… itd.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kwartet Ptaszyna Wróblewskiego (Quartet) powstał w połowie lat dziewięćdziesiątych. Ma na koncie niezliczoną ilość koncertów, nagrań, udziałów w festiwalach, a także mnóstwo zagranicznych eskapad, w tym do USA i mekki jazzmanów klubu „Birdland”. Reprezentuje muzykę opartą o najbardziej klasyczne jazzowe tradycje, nie pomijając jednak bardziej współczesnych osiągnięć.
Zespół stara się grać zawsze dynamicznie, aczkolwiek i liryczne klimaty nie są mu obce. Ucieka od wszelkiego rodzaju niesprawdzonych eksperymentów, ale także od dobrze sprawdzonych schematów. To powoduje, że nie jest wyobcowany od swojej publiczności. Liderem formacji jest Jan Ptaszyn Wróblewski, jeden z najważniejszych i najbardziej zasłużonych artystów w historii polskiego jazzu – wybitny saksofonista (tenorowy i barytonowy), kompozytor, aranżer, dyrygent, publicysta, dziennikarz radiowy, krytyk muzyczny, pedagog, konferansjer. Ostatnie płyty nagrane w kwartecie to „Real Jazz” (2005), „Supercalifragilistic” (2007) – obie wydane przez BCD Records – oraz „On the road vol. 1” (2022) i „On the road vol. 2” (2023) wydana przez Fortune.
Zespół ma kilka swoich oblicz i składów, opartych głównie na różnych basistach. Przez niemal 18 lat etatowym kontrabasistą był Jacek Meira Niedziela. Zastąpił go po tym czasie Andrzej Święs, do dziś będący, jeśli tak można powiedzieć, basistą numer 1 w składzie. Zamiast niego pojawiają się również często Sławomir Kurkiewicz i Michał Kapczuk. W 2018 roku kwartet ujawnił swoją elektryczną twarz, kiedy do zespołu dołączył z gitarą basową Antoni Dębski. Skład ten zwany potocznie krakowskim, a nieoficjalnie w mediach społecznościowych Electric Bop Quartet, pojawia się od czasu do czasu na koncertach na południu kraju.
Kwartet (Quartet):
- Jan Ptaszyn Wróblewski – tenor sax,
- Wojciech Niedziela – piano,
- Andrzej Święs – bass,
- Marcin Jahr – drums.

To jest artykuł sponsorowany nadeslany przez naszego klienta. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść zawartą w artykule.
Zobacz także
- Trwa Jarmark Wielkanocny w Szczawnie-Zdroju
- Dwa wielkie murale powstaną w Wałbrzychu. Mają być inspirowane kręconymi w mieście filmami
- Nielegalny transport 20 ton odpadów. KAS udaremniła przewóz z Niemiec
- Wałbrzych. „Wyprawy Leona” o zapadlisku na polu. Pod ziemią – pełno węgla
- Nastolatka z Wałbrzycha odebrała sobie życie. Wojewoda zapowiada powołanie zespołu do walki z hejtem w szkołach
- Jedlina-Zdrój. Latem otwarcie Wodnego Placu Zabaw. Obok ma powstać niewielki basen
Najczęściej czytane
Za kilka dni otwarcie Leroy Merlin w Szczawnie-Zdroju. Market tej sieci powstaje także w Dzierżoniowie
Korki znikną z drogi wokół Jeziora Bystrzyckiego? Będzie zmiana organizacji ruchu
Mieszkalny boom w Wałbrzychu – kolejne dzielnice zyskują nowe bloki
Wałbrzych w szoku. Nastolatka odebrała sobie życie. Czas na konkretne rozwiązania – mówią urzędnicy
Prace społeczne w szkole. Pierwszy krok Wałbrzycha walki z hejtem wśród dzieci