Kilkaset osób z Wałbrzycha i okolic wybiera się na zorganizowany w Warszawie marsz w obronie praworządności. Z regionu do stolicy pojadą cztery atutokary. Spora grupa osób wybiera się własnym transportem. To nie wszystko. Jak podał branżowy portal Rynek Kolejowy Platforma Obywatelska wynajęła od kolei Dolnośląskich całe dwa składy pociągów, które bezpłatnie zawiozą uczestników do stolicy.
– Wyjazd z Wrocławia planowany jest o 5:30 rano, powrót – wieczorem. – Za pociągi płacimy ze środków Platformy Obywatelskiej. Na przejazd nie obowiązują bilety – powiedział Gazecie Wrocławskiej Łukasz Kocur, rzecznik dolnośląskiej PO.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Chociaż wydarzenie zgłoszono na 50 tysięcy osób organizatorzy szacują, że 4 czerwca w marszu może wziąć udział ponad sto tysięcy osób. Marsz zorganizowano w 34 rocznicę pierwszych postkomunistycznych wyborów w Polsce. Początkowo udział w marszu deklarowali głównie wyłącznie zwolennicy Platformy Obywatelskiej. Po tym, jak kilka dni temu Sejm przyjął tzw. ustawę „Lex Tusk”, mającą teoretycznie badać wpływy rosyjskie w Polsce, de facto dającą jej członkom uprawnienia pozwalające praktycznie bez jakiejkolwiek odpowiedzialności ścigać i odsuwać z życia publicznego osoby nieprzychylne władzy udział w marszu zapowiedziały niemal wszystkie strony będące w opozycji do rządu.
Marsz wyruszy z placu Na rozdrożu dokładnie w południe i prostu, alejami Ujazdowskimi, mijają Kancelarię Premiera, przez Nowy Świat dojdzie na Plac Zamkowy, gdzie zakończy się wielką manifestacją.
Wybory parlamentarne w Polsce w 1989 roku (tzw. wybory czerwcowe) przeprowadzone zostały 4 i 18 czerwca 1989, na zasadach uzgodnionych w trakcie rozmów Okrągłego Stołu. W ich wyniku wybranych zostało 460 posłów na Sejm PRL oraz 100 senatorów do nowo utworzonego Senatu PRL. Były to pierwsze częściowo wolne wybory w historii Polski po II wojnie światowej. Przedstawiciele niedemokratycznych władz komunistycznych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej zagwarantowali rządzącej koalicji, obejmującej PZPR i jej satelitów, obsadę co najmniej 299 (65%) miejsc w Sejmie.