Dodano: 14 kwietnia 2023 07:41
Przed nami kolejna, Żonkilowa Kwesta. W tym roku już nie tylko w Wałbrzychu. Wiemy na co będą zbierane pieniądze
Tematy: żonkilowa kwesta
Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!
W piątek 21 kwietnia kilkuset wolontariuszy wyjdzie na ulice Wałbrzycha i wielu miast i miasteczek powiatu wałbrzyskiego, kwestować na rzecz wałbrzyskiego hospicjum. W tym roku podjęto decyzję o tym, że zebrane w Żonkilowej Kweście pieniądze podzielone zostaną pomiędzy hospicjum stacjonarne i pomoc dzieciom wymagającym rehabilitacji.
Wolontariuszem może zostać każdy. Tradycyjnie już w kweście tłumnie wezmą udział dzieci i młodzież, jednak organizatorzy zachęcają do udziału też i dorosłych oraz firmy. Wystarczy zadzwonić do Renaty Wierzbickiej – numer telefonu bez problemu można znaleźć na fanpage’u wałbrzyskiego hospicjum. Wszyscy będą mile widziani.
Kwesta będzie trwała tydzień. Wolontariusze, z których każdy, podobnie jak w przypadku WOŚP, będzie wyposażony w identyfikator i wyraźnie oznaczoną puszkę pojawią się we wszystkich miastach powiatu i w samym Wałbrzychu. W tym roku do akcji przyłączyły się bowiem wszystkie gminy powiatu. Kwestujących wolontariuszy będzie można spotkać też w Głuszycy, Mieroszowie, Czarnym Borze, Walimiu i Boguszowie-Gorcach czy starych Bogaczowicach. Organizatorzy czekają jedynie na Jedlinę-Zdrój, gdzie urzędnicy wciąż nie wydali jednoznacznej zgody na zorganizowanie akcji. Pozostałe gminy powiatu i Wałbrzych wsparły Żonkilowi Kwestę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak powiedziała naszemu reporterowi Renata Wierzbicka, społeczny prezes wałbrzyskiego Hospicjum, zgodę na kwestowanie pod kościołami po niedzielnej mszy wydał biskup świdnicki Marek Mendyk.
W ubiegłym roku zebrano podczas żonkilowej kwesty ponad 120 tysięcy złotych. Początkowo pieniądze miały być podzielone pomiędzy hospicja wałbrzyskie i lwowskie. Ostatecznie cała zebrana kwota została wydana na rzeczy, o które prosili pracownicy ze Lwowa.
Dziś pod opieką wałbrzyskiego hospicjum pozostaje 20 pacjentów w samym hospicjum, ponad 140 pod opieką domową oraz 38 dzieci zmagających się z nowotworem. Niemal 70 dzieci wymaga rehabilitacji po chorobie. Hospicjum opiekuje się też sporą grupą dzieci osieroconych przez osoby, które nie wygrały walki z rakiem.
Zobacz także
- Dziesiątki opon wyrzuconych do potoku. O jesiennym problemie mówią aktywiści stowarzyszenia Czysty Wałbrzych
- Święto muzyki i odsłonięcie muralu 22 listopada w Filharmonii Sudeckiej
- Jarmark Bożonarodzeniowy w Głuszycy. Miasto ogłasza nabór na wystawców
- Karambol na A4. Jedna osoba zginęła. Jezdnia w kierunku Wrocławia zablokowana
- Wałbrzych. Trzy rozbite auta na Sikorskiego. Jedna osoba trafiła do szpitala
- Odkryj tajemniczy Dolny Śląsk” nagrodzony na międzynarodowym festiwalu
Najczęściej czytane
- Jest decyzja w sprawie S5 koło Wałbrzycha. Ruszają pierwsze prace
- Wałbrzych. Koniec ZDKiUM. Miasto chce zlikwidować tę jednostkę
- Wałbrzyszanie zrobieni „na festiwal rowerowy”. Gdzie się podziało sto pięćdziesiąt tysięcy złotych?
- Duże utrudnienia na Sobięcinie. Na skrzyżowaniu stoi porzucony duży sprzęt drogowy
- Ponad 80 mln złotych deficytu. Wydatki na poziomie blisko 1,5 miliarda. Jest projekt budżetu Wałbrzycha na przyszły rok