Historię wilka uratowanego w weekend przez mieszkańców Podgórza opisuje Gazeta Wyborcza. Zwierzę prawdopodobnie wpadło wcześniej we wnyki. Było ranne, miał się ledwo co trzymać na łapach. Z pomocą ruszyła wezwana straż miejska i lekarze weterynarii.
Wilk został odłowiony i otrzymał odpowiednia pomoc. Ma trafić do specjalistycznego ośrodka, a później, jeżeli wyzdrowieje, na wolność. Jak informuje Gazeta Wyborcza, to 2 – 3 letnia wilczyca.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przypomnijmy, wilki w Polsce podlegają ścisłej ochronie. Zakazane są jakiekolwiek polowania na ten gatunek. Wilki wciąż padają jednak ofiarami kłusowników. Tymczasem w ostatnich latach wilki spotykane są coraz częściej w rejonie Wałbrzycha.
Dwa lata temu Nadleśnictwo Wałbrzych publikowało nagrania z ukrytych fotopułapek, które zarejestrowały młode wilki. Wówczas udało się nagrać trzy młode osobniki.
Wilki pojawiały się także w okolicach Mieroszowa, Lubawki czy w lasach po czeskiej stronie granicy.
Dlaczego wilki w naszym leśnictwie czują się dobrze? W lasach nie brakuje muflonów, czyli głównego źródła pożywienia. Nie brakuje także dzików czy saren. Wilkom sprzyja także teren, duży kompleks leśny, w którym jest dość spokojnie.
Szanse na to, że spotkamy wilka na szlaku są bardzo małe. To płochliwe zwierzęta, które potrafią wyczuć człowieka ze sporej odległości. Wilki najczęściej żerują także wieczorami i w nocy.