90% uczniów ma popsute zęby. Na szkolne gabinety idą setki tysięcy złotych

13 grudnia 2021 10:24. Uczeń na fotelu dentystycznym. For. użyczona / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

90% uczniów ma problemy z próchnicą – alarmują lekarze. W Wałbrzychu na utrzymanie 6 szkolnych gabinetów stomatologicznych wydawane są dziesiątki tysięcy złotych. W Świdnicy od szkoły do szkoły jeździ dentobus, a w tym tygodniu otworzono pierwszy od lat gabinet szkolny. W szkole podstawowej nr 4 dentysta będzie  bezpłatny, dzieci umawiać będą musieli rodzice.

Na otwarcie gabinetu stomatologicznego w szkole podstawowej nr 4 Świdnica przeznaczyła 25 tysięcy złotych. To dużo mniej niż w Wałbrzychu, gdzie na każdy z gabinetów wydano ponad 100 tys. W Świdnicy gmina wyremontowała pomieszczenia i zapewniła bezpłatny dostęp do mediów. Koszt wyposażenia gabinetu pokryła obsługująca go przychodnia stomatologiczna.

W gabinecie poza badaniami stomatologicznymi wykonywane będą lakowanie i kontrola zalakowanych zębów, leczenie próchnicy jak też lakierowanie zębów – wyjaśnia Magdalena Dzwonkowska ze świdnickiego magistratu.

REKLAMA

Szkolne gabinety stomatologiczny to marzenie niemal każdej gminy. Z kolei lekarze biją na alarm – rodzice lekceważą problem, a stan uzębienia najmłodszych pozostawia dużo do życzenia. Według stomatologów nawet 9 na 10 uczniów ma  popsute zęby. 

– Od wielu lat pokutuje mit, że leczenie zębów boli. W dzisiejszych czasach mamy dostęp do nowoczesnych środków znieczulających, jesteśmy przygotowani psychologicznie do przyjmowania dzieci – mówi doktor Jolanta Kowal, stomatolog. specjalista stomatologii dziecięcej  – Oczywiście tym dzieciom potrzeba poświęcić dużo więcej czasu niż osobom dorosłym – dodaje.

W szkolnych gabinetach stomatologicznych uczniowie  leczeni są całkowicie za darmo. Za każdym razem wymagana jest jednak zgoda rodziców. To komplikuje, utrudnia i przeciąga, zdaniem lekarzy, leczenie najmłodszych.

Uczeń na fotelu dentystycznym. For. użyczona / Dziennik Wałbrzych

Uczeń na fotelu dentystycznym. For. użyczona / Dziennik Wałbrzych

Uczeń na fotelu dentystycznym. For. użyczona / Dziennik Wałbrzych

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Dodano: 13 grudnia 2021 10:24
`