80. urodziny Szewacha Weissa

7 lipca 2015 09:18. Fot. archiwalna. Szewach Weiss na uroczystości przyznania mu tytułu Zasłużonego dla Miasta Wałbrzycha Listopad 2013. Fot. Ryszard Wyszyński. Tekst: Smerd Krystyna, Ryszard Wyszyński.

Tematy: 


W niedzielę 5 lipca 80 lat skończył urodzony w Borysławiu Szewach Weiss, były Ambasador Państwa Izrael w Polsce, pełniący wcześniej urząd przewodniczącego izraelskiego Knesetu i obecny przewodniczący Rady Instytutu Pamięci Yad Washem w Jerozolimie – instytucji zajmującej się upamiętnianiem historii Żydów i holokaustu.

Wśród tytułów i zaszczytów jakim wyróżniono profesora na świecie jest Tytuł „Honorowego Obywatela Wałbrzycha”, przyznany mu decyzją rady miejskiej Wałbrzycha 30 grudnia 2003 roku, na wniosek miejscowych organizacji żydowskich oraz Publicznego Gimnazjum nr 6 im. Janusza Korczaka w Wałbrzychu.

Uroczystość wręczenia Szewachowi Weissowi tego zaszczytnego tytułu miała miejsce 5 listopada 2012 roku, w sali Witrażowej wałbrzyskiego Ratusza, ponieważ wcześniej nie było to możliwe z uwagi na jego liczne obowiązki wypełniające kalendarz urzędowy. Był to jednocześnie czas ostatniej wizyty profesora, którą On składał w Wałbrzychu.

Gorące życzenia z okazji 80. urodzin Szewachowi Weissowi – w imieniu Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej w Wałbrzychu złożyły w niedzielę – przewodnicząca Irena Froch z siostrą Bogusławą – dawne sąsiadki z ulicy Zielonej w Borysławiu.

REKLAMA

Warto przypomnieć, że rodzina Szewacha Weissa zaraz po wojnie mieszkała krótko w Wałbrzychu i stąd wyemigrowała do Palestyny. W tym mieście żyli też Maria Potężna i jej syn Tadeusz, którzy podczas wojny przez blisko 20 miesięcy przechowywali w ukryciu, w domu w Borysławiu kilkunastoosobową rodzinę Weissów, w ten sposób chroniąc ich przed aresztowaniem przez Niemców i zabraniem do obozu zagłady.

Na wniosek Szewacha Weissa Maria Potężna pośmiertnie, a Tadeusz Potężny osobiście, uhonorowani zostali medalami „Sprawiedliwych wśród Narodów świata”. Szewach Weiss z rzewnością wspomina lata swojego dzieciństwa w Borysławiu i niedługi czas, kiedy mieszkał w Wałbrzychu i chętnie spotyka się z dawnymi mieszkańcami tego miasta, członkami Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej w Wałbrzychu, których zaprasza regularnie na wszystkie spotkania m.in. przy okazji przyznawanych mu tytułów w naszym kraju oraz spotkań z okazji wydań książek z jego wspomnieniami.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 7 lipca 2015 09:18
`