Dodano: 19 lutego 2022 10:43
601 piechurów na trasie Sudeckiej Żylety. Na trasie ekstremalnie trudne warunki
Tematy: głuszyca roman głód sudecka żyleta
Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!
601 osób wyszło w Głuszycy na trasę dziesiątej, jubileuszowej Sudeckiej Żylety. 55-kilometrowa wytyczona została szlakami Gór Sowich, Wałbrzyskich, Kamiennych i Suchych.
Słoneczna pogoda, temperatura tuż powyżej zera i przede wszystkim bardzo silny, porywisty wiatr, który w ciągu dnia wiać może z prędkością nawet 100 km/h – to warunki nieułatwiające uczestnikom marszu. Słońce roztapia zalegający w górach śniegu. Utrzymująca się przy gruncie temperatura niemal równa zeru powoduje zamarzanie szlaków.
– Wczoraj znaczyłem 10 km trasy, są miejsca, że wpadłem w śnieg po pachy, a pod spodem płynęła niemal rzeka, bo zaczęły się duże roztopy. I to będą takie niespodzianki, które będą na nich czekały. Na pewno obowiązkowe są raczki, na pewno obowiązkowe są kije, bo to one będą ułatwiały marsz.
Tuż przed startem podpytywałem uczestników o taktykę na pokonanie 55 km po górach — w większości plan był jeden — jak najszybciej dość do mety:
– Mam nadzieję, że dramatu nie będzie – to nie jest nasz pierwszy raz — już chyba czwarty, a zimowa Żyleta po raz trzeci. Tak naprawdę emocje to chyba złapią dopiero w domu, jak się ochłonie z tego wszystkiego — znów będziemy sobie przysięgali, że nigdy więcej.
Biorąc pod uwagę skrajnie trudne warunki na trasie, tych najszybszych na mecie można spodziewać się około godziny 20. Większości uczestników pokonanie 55-kilometrowej trasy zajmie około 14 godzin. Sudecka Żyleta to jeden z najpopularniejszych na Dolnym Śląsku marszy ekstremalnych. Organizowany jest dwa razy w roku – latem i zimą. Przyjeżdżają na nią osoby niemal z całej Polski. Zapisy trwają zazwyczaj kilkanaście minut.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także
- Dziesiątki opon wyrzuconych do potoku. O jesiennym problemie mówią aktywiści stowarzyszenia Czysty Wałbrzych
- Święto muzyki i odsłonięcie muralu 22 listopada w Filharmonii Sudeckiej
- Jarmark Bożonarodzeniowy w Głuszycy. Miasto ogłasza nabór na wystawców
- Karambol na A4. Jedna osoba zginęła. Jezdnia w kierunku Wrocławia zablokowana
- Wałbrzych. Trzy rozbite auta na Sikorskiego. Jedna osoba trafiła do szpitala
- Odkryj tajemniczy Dolny Śląsk” nagrodzony na międzynarodowym festiwalu
Najczęściej czytane
- Wałbrzych. Koniec ZDKiUM. Miasto chce zlikwidować tę jednostkę
- Wałbrzyszanie zrobieni „na festiwal rowerowy”. Gdzie się podziało sto pięćdziesiąt tysięcy złotych?
- Jest decyzja w sprawie S5 koło Wałbrzycha. Ruszają pierwsze prace
- Ponad 80 mln złotych deficytu. Wydatki na poziomie blisko 1,5 miliarda. Jest projekt budżetu Wałbrzycha na przyszły rok
- Karambol na A4. Jedna osoba zginęła. Jezdnia w kierunku Wrocławia zablokowana