Dodano: 19 czerwca 2019 19:45
600 zdjęć ukrytych na strychu. Większość z czasów II wojny światowej. Niecodzienne znalezisko w Mokrzeszowie
Tematy: fotografie historia żarów zdjęcia
Znaczną część kolekcji stanowią zdjęcia wojenne. Pozostała część to fotografie rodzinne. Kilka to zdjęcia na tekturze z początku XX wieku. Na wojennych zdjęciach widać między innymi uszkodzone pojazdy wojskowe czy niemieckich żołnierzy na froncie. Fotografie zostaną teraz zeskanowane i będą udostępniane w internecie.
Zdjęcia odnaleziono w czasie przygotowań do sprzedaży domu. To najprawdopodobniej zbiór jednej rodziny. Część to fotografie rodzinne, inne to zdjęcia wojenne. Wszystkie są w bardzo dobrym stanie.
– Są zdjęcia na pewno z kampanii wrześniowej, rok 1939 w Polsce. Są fotografie z kampanii wschodniej w Związku Radzieckim, operacja Barbarossa rok 1941. Możemy to to rozpoznać na podstawie rozbitych pojazdów rosyjskich. Fotografie z frontu zachodniego – mówi archeolog Bogdan Mucha z Żarowskiej Izby Historycznej.
Część zdjęć związanych jest ze Służbą Pracy Rzeszy i obozem, który znajdował się w Oleśnicy. Pojawiają się także zdjęcia ze Świdnicy. Fotografie wykonywane były jednak wszędzie tam, gdzie służył ich autor, żołnierz Wermachtu.
Autora przedstawia prawdopodobnie jedna z fotografii, która jest podpisana imieniem i nazwiskiem – Walter Schmidt. To rodzina, która mogła mieszkać przed rokiem 1945 w Mokrzeszowie.
W depozycie znaleziono także zdjęcia, które mogą pochodzić z początku XX wieku. To fotografie portretowe wykonane na tekturze.
– Na co dzień możemy kupić albumy związane z II wojną światową, które zawierają szereg różnych fotografii. Te fotografie są oczywiście powielane, w różnych książkach występują takie same. A tutaj mamy fotografie, które nigdy nie były publikowane, a które są dokumentacją II wojny światowej. Tego co się wówczas działo. Mamy na przykład zdjęcia jeńców rosyjskich branych do niewoli czy mamy zdjęcie powieszonego partyzanta – dodaje Mucha.
Zdjęcia trafiły do Żarowskiej Izby Historycznej. Zostały już zeskanowane. Teraz będą opisane i partiami udostępniane w internecie na stronie izby, gdzie każdy będzie mógł je obejrzeć.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także
- Dziesiątki opon wyrzuconych do potoku. O jesiennym problemie mówią aktywiści stowarzyszenia Czysty Wałbrzych
- Święto muzyki i odsłonięcie muralu 22 listopada w Filharmonii Sudeckiej
- Jarmark Bożonarodzeniowy w Głuszycy. Miasto ogłasza nabór na wystawców
- Karambol na A4. Jedna osoba zginęła. Jezdnia w kierunku Wrocławia zablokowana
- Wałbrzych. Trzy rozbite auta na Sikorskiego. Jedna osoba trafiła do szpitala
- Odkryj tajemniczy Dolny Śląsk” nagrodzony na międzynarodowym festiwalu
Najczęściej czytane
- Wałbrzych. Koniec ZDKiUM. Miasto chce zlikwidować tę jednostkę
- Wałbrzyszanie zrobieni „na festiwal rowerowy”. Gdzie się podziało sto pięćdziesiąt tysięcy złotych?
- Jest decyzja w sprawie S5 koło Wałbrzycha. Ruszają pierwsze prace
- Ponad 80 mln złotych deficytu. Wydatki na poziomie blisko 1,5 miliarda. Jest projekt budżetu Wałbrzycha na przyszły rok
- Karambol na A4. Jedna osoba zginęła. Jezdnia w kierunku Wrocławia zablokowana