60 tysięcy złotych na darmowe hot-spoty w Szczawnie-Zdroju

17 maja 2019 10:45. Park Zdrojowy w Szczawnie-Zdroju. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

15 tysięcy euro czyli ok. 60 tysięcy złotych otrzymało Szczawno-Zdrój na budowę 15 bezpłatnych punktów dostępowych do internetu szerokopasmowego. Szczawno znalazło się na drugim listy konkursowej, w której wzięło udział ponad 13 gmin i instytucji z całej Unii Europejskiej. Informacja o zakwalifikowaniu gminy do projektu dotarła do Szczawna wczoraj po południu.

– Dostajemy sygnały, chociażby poprzez portale społecznościowe, że jest potrzeba takich miejsc z bezpłatnym dostępem do internetu. Cieszy nas, że jego zasięg obejmie większą część gminy. – Mówi Łukasz Kuriata, zastępca burmistrza Szczawna-Zdroju– Zgodnie z regulaminem projektu mamy 18 na zakup i wykonanie od 10-15 hot spotów, które muszą działać przez co najmniej 3 lata.

Na decyzję, gdzie będą zainstalowane hotspoty poczekać trzeba jeszcze kilka miesięcy:

REKLAMA

– Wciąż prowadzimy ustalenia, myślę, że po podpisaniu umowy, myślę, że będzie to na przełomie września-października będzie już wiadomo, gdzie zostaną zlokalizowane. zgodnie z wytycznymi unii europejskiej muszą to być skupiska gdzie przebywa wiele osób. Myślę więc, że to będzie ścisłe centrum, boisko, parki czy biblioteka. 

Sieć wi-fi będzie otwarta, będzie jednak portal rejestracyjny, gdzie każdy, kto będzie chciał z niej korzystać, będzie musiał się zarejestrować. Kuriata dodaje, że korzystanie z darmowego internetu jest bezpieczne:

– Będziemy starali się, żeby korzystanie z tych hot spotów było jak najbardziej bezpieczne. Przypomnę, że obowiązki w tym zakresie nakłada na gminę ustawa o zwalczaniu i przeciwdziałaniu terroryzmowi, zapisy której pozwalają monitorować taki ruch w sieci i zapobiegać potencjalnym, niebezpiecznym działaniom. 

Zgodnie z wytycznymi unijnymi zawartymi w projekcie hot spot podłączony ma być do łącza o minimalnej przepustowości 30 Mbitów/sekudnę. Pozwoli to na bezproblemowe sprawdzenie poczty, wiadomości, udział w portalach społecznościowych czy nawet obejrzenie filmów.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 17 maja 2019 10:45
`