nasz news 60 tysięcy złotych na darmowe hot-spoty w Szczawnie-Zdroju

17 maja 2019 10:45. Park Zdrojowy w Szczawnie-Zdroju. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


15 tysięcy euro czyli ok. 60 tysięcy złotych otrzymało Szczawno-Zdrój na budowę 15 bezpłatnych punktów dostępowych do internetu szerokopasmowego. Szczawno znalazło się na drugim listy konkursowej, w której wzięło udział ponad 13 gmin i instytucji z całej Unii Europejskiej. Informacja o zakwalifikowaniu gminy do projektu dotarła do Szczawna wczoraj po południu.

– Dostajemy sygnały, chociażby poprzez portale społecznościowe, że jest potrzeba takich miejsc z bezpłatnym dostępem do internetu. Cieszy nas, że jego zasięg obejmie większą część gminy. – Mówi Łukasz Kuriata, zastępca burmistrza Szczawna-Zdroju– Zgodnie z regulaminem projektu mamy 18 na zakup i wykonanie od 10-15 hot spotów, które muszą działać przez co najmniej 3 lata.

Na decyzję, gdzie będą zainstalowane hotspoty poczekać trzeba jeszcze kilka miesięcy:

– Wciąż prowadzimy ustalenia, myślę, że po podpisaniu umowy, myślę, że będzie to na przełomie września-października będzie już wiadomo, gdzie zostaną zlokalizowane. zgodnie z wytycznymi unii europejskiej muszą to być skupiska gdzie przebywa wiele osób. Myślę więc, że to będzie ścisłe centrum, boisko, parki czy biblioteka. 

Sieć wi-fi będzie otwarta, będzie jednak portal rejestracyjny, gdzie każdy, kto będzie chciał z niej korzystać, będzie musiał się zarejestrować. Kuriata dodaje, że korzystanie z darmowego internetu jest bezpieczne:

– Będziemy starali się, żeby korzystanie z tych hot spotów było jak najbardziej bezpieczne. Przypomnę, że obowiązki w tym zakresie nakłada na gminę ustawa o zwalczaniu i przeciwdziałaniu terroryzmowi, zapisy której pozwalają monitorować taki ruch w sieci i zapobiegać potencjalnym, niebezpiecznym działaniom. 

Zgodnie z wytycznymi unijnymi zawartymi w projekcie hot spot podłączony ma być do łącza o minimalnej przepustowości 30 Mbitów/sekudnę. Pozwoli to na bezproblemowe sprawdzenie poczty, wiadomości, udział w portalach społecznościowych czy nawet obejrzenie filmów.

To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

Dodano: 17 maja 2019 10:45
`