Dodano: 13 grudnia 2021 10:01

60 milionów złotych na ratowanie Kościoła Pokoju w Świdnicy

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


15 milionów Euro czyli około 60 milionów złotych – to kwota jakiej brakuje na dokończenie remontu Kościoła Pokoju w Świdnicy – największego drewnianego kościoła w Europie. 13 grudnia mija 20 rocznica wpisano go na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Z biskupem Waldemarem Pytlem – proboszczem świdnickiej świątyni rozmawiał Jacek Zych

Zawrotna suma 15 milionów Euro to kwota niezbędna do jednorazowego dokończenia remontu w barokowej świątyni. Do tej pory dzięki niebagatelnej sumie 20 milionów złotych pochodzących z Unii Europejskiej udało się wyremontować jej połowę. Tymczasem do zabezpieczenia pozostało wiele lóż, barokowych malowideł pokrywających wnętrze kościoła czy zabytkowych empor, których degradacja postępuje niemal z dnia na dzień

– Najbardziej Paląca potrzeba to kwestia zabezpieczenia stropów, które tam widzimy u góry. Dach mamy zabezpieczony, tutaj jest spokojnie, na całe szczęście, ponieważ to zrobiliśmy. Ale postępuje degradacja, Nam po prostu część kościoła zjada mały bandyta – kołatek. – powiedział biskup Waldemar Pytel.

REKLAMA

Zabezpieczenie drewna przed zjadającym go kornikiem to niemal syzyfowa praca wymagająca jednorazowego nakładu olbrzymich środków. Prace prowadzone etapami nie przynoszą spektakularnych efektów – owad przenosi się z miejsca na miejsce:

– Trzeba wejść w strukturę drewna, trzeba wszystko odkazić, robić i tak dalej… to jest potrzebny czas, ale i potrzebne są środki finansowe, Tego się boimy, ponieważ skoro mamy jedną część już zrobioną. odkażoną, to patrzymy jak to wygląda jeśli chodzi o tą drugą część kościoła i boimy się, żeby ta degradacja nie postępowała.

Wybudowany w XVII wieku drewniany kościół pokoju w Świdnicy to Pomnik Historii, największa drewniana barokowa świątynia w Europie, jeden z siedmiu nowych cudów Polski według „National Geographic” 13 grudnia 2001 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Msze w świątyni odprawiane są nieprzerwanie od niemal 300 lat.

Biskup Waldemar Pytel, proboszcz parafii ewangelickiej w Świdnicy. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Kościół Pokoju w Świdnicy. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Kościół Pokoju w Świdnicy. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Kościół Pokoju w Świdnicy. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także