500+ dla uchodźców z Ukrainy. Pierwsze wypłaty już w maju

21 kwietnia 2022 07:29. Dzieci z Ukrainy uczą się języka polskiego. Fot. Jacek Zych / Dziennik Walbrzych

W maju ruszą pierwsze wypłaty, dla uchodźców z Ukrainy, którzy złożyli wniosek o wypłatę z programu „Rodzina 500 plus” – informuje dolnośląski Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Na Dolnym Śląsku o wypłatę świadczenia wpłynęło 30 tysięcy wniosków. W całej Polsce ponad 310 tysięcy.

Dzięki specjalnej ustawie, uchodźcy z Ukrainy uzyskali dostęp do wsparcia z ZUS, w tym do wypłaty 500 plus i Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego oraz do dofinansowania pobytu w żłobku przez okres zamieszkania i pobytu z dziećmi w Polsce – informuje dolnośląski Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

W naszym regionie do tej pory wpłynęło ponad 30 tysięcy wniosków na ponad 47 tysięcy dzieci. W całym kraju to około 318 tysięcy wniosków na około 487 tysięcy dzieci.

Wnioski dotyczą obecnego okresu świadczeniowego, który obowiązuje do końca maja, jak też następnego, który rozpocznie się pierwszego czerwca i potrwa do maja przyszłego roku.

O wypłatę mogą ubiegać się osoby, które przekroczyły polsko-ukraińską granicę po 23 lutym br. w wyniku wojny, uzyskały numer PESEL UKR, założyły w Polsce rachunek bankowy i mają polski numer telefonu. Do złożenia wniosków, np. o 500 plus niezbędne jest zarejestrowanie i potwierdzenie profilu na PUE ZUS. Pracownicy placówek ZUS pomagają przy składaniu elektronicznych wniosków o świadczenia. Wnioski są przyjmowane wyłącznie online. Wypłata następuje na bankowe konto. Do dyspozycji uchodźców jest podstrona ZUS i wnioski w języku ukraińskim – przypomina ZUS.

Dodano: 21 kwietnia 2022 07:29
`