500+ dla uchodźców z Ukrainy. Pierwsze wypłaty już w maju

21 kwietnia 2022 07:29. Dzieci z Ukrainy uczą się języka polskiego. Fot. Jacek Zych / Dziennik Walbrzych

W maju ruszą pierwsze wypłaty, dla uchodźców z Ukrainy, którzy złożyli wniosek o wypłatę z programu „Rodzina 500 plus” – informuje dolnośląski Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Na Dolnym Śląsku o wypłatę świadczenia wpłynęło 30 tysięcy wniosków. W całej Polsce ponad 310 tysięcy.

Dzięki specjalnej ustawie, uchodźcy z Ukrainy uzyskali dostęp do wsparcia z ZUS, w tym do wypłaty 500 plus i Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego oraz do dofinansowania pobytu w żłobku przez okres zamieszkania i pobytu z dziećmi w Polsce – informuje dolnośląski Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

W naszym regionie do tej pory wpłynęło ponad 30 tysięcy wniosków na ponad 47 tysięcy dzieci. W całym kraju to około 318 tysięcy wniosków na około 487 tysięcy dzieci.

REKLAMA

Wnioski dotyczą obecnego okresu świadczeniowego, który obowiązuje do końca maja, jak też następnego, który rozpocznie się pierwszego czerwca i potrwa do maja przyszłego roku.

O wypłatę mogą ubiegać się osoby, które przekroczyły polsko-ukraińską granicę po 23 lutym br. w wyniku wojny, uzyskały numer PESEL UKR, założyły w Polsce rachunek bankowy i mają polski numer telefonu. Do złożenia wniosków, np. o 500 plus niezbędne jest zarejestrowanie i potwierdzenie profilu na PUE ZUS. Pracownicy placówek ZUS pomagają przy składaniu elektronicznych wniosków o świadczenia. Wnioski są przyjmowane wyłącznie online. Wypłata następuje na bankowe konto. Do dyspozycji uchodźców jest podstrona ZUS i wnioski w języku ukraińskim – przypomina ZUS.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 21 kwietnia 2022 07:29
`