5 tysięcy złotych mandatu dla 26-latka, który spowodował kolizję. Grozi mu także 30 tysięcy grzywny

8 stycznia 2022 17:03. Policjanci drogówki fot. ilustracyjne / Jacek Zych

Mandatem został ukarany młody mieszkaniec powiatu kłodzkiego, który doprowadził do kolizji z innym autem. Okazało się, że mężczyzna nigdy nie miał prawa jazdy, dodatkowo jego samochód nie był dopuszczony do ruchu. Poza mandatem 26-latkowi grozi także grzywna w wysokości nawet do 30 tysięcy złotych!

To jedna z kilku sytuacji, o których informuje dolnośląska policja, a w których policjanci zastosowali wysokie kary zgodne z obowiązującym od początku roku taryfikatorem.

Młody mężczyzna na terenie gminy Kłodzko nie dostosował prędkości do panujących na drodze warunków i uderzył w bok innego auta. Szybko okazało się, że sprawca jechał samochodem, który nie był dopuszczony do ruchu. Dodatkowo nie miał prawa jazdy, bo nigdy nie zdawał egzaminu. Wcześniej mężczyzna był już kilkukrotnie zatrzymywany bez uprawnień.

Mężczyzna za spowodowanie kolizji drogowej i kierowania bez uprawnień został ukarany mandatem w wysokości 5 tysięcy złotych. Natomiast za ujawnione przez policjantów wykroczenie dotyczące kierowania pojazdem bez wymaganych uprawnień sprawa zostanie skierowana do sądu. Na 26-latka może zostać nałożona grzywna nawet do 30 tysięcy złotych – informuje dolnośląska policja.

Natomiast mieszkaniec Jawora został ukarany mandatem w wysokości dwóch tysięcy złotych. 41-latek jechał 112 kilometrów na godzinę na ograniczeniu do 50 kilometrów na godzinę. Mężczyźnie na trzy miesiące odebrane zostało także prawo jazdy.

Mandat w wysokości dwóch i pół tysiąca złotych otrzymał w ostatnich dniach 30-letni kierowca BMW, który na drodze krajowej numer 15 pomiędzy miejscowościami Guzowice i Pakosławsko jechał na ograniczeniu do 70 kilometrów na godzinę 145 kilometrów na godzinę.

Obecnie maksymalny mandat za wykroczenie wynosi 5 tysięcy złotych, dotychczas było to 500 złotych. W przypadku odmowy przyjęcia mandatu, sąd może wymierzyć grzywnę w wysokości nawet do 30 tysięcy złotych, dotychczasowa granica grzywny wynosiła 5 tysięcy złotych. Nowe przepisy wprowadzą także mandaty dla recydywistów. Kierowca, który w przeciągu dwóch lat popełni to samo wykroczenie, otrzyma dwukrotnie wyższą karę – przypomina dolnośląska policja.

Dodano: 8 stycznia 2022 17:03
`