Dodano: 28 grudnia 2021 11:34

40 ton koksu dla służących na granicy żołnierzy i policjantów

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


40 ton koksu wysłała wałbrzyska koksownia dla żołnierzy pełniących służbę na granicy z Białorusią. Akcja to inicjatywa pracowników zakładu, którzy w ten sposób chcieli wesprzeć żołnierzy i policjantów strzegących polskiej granicy. Wysyłkę koksu obserwował nasz reporter Jacek Zych

Jak powiedział mi szef wałbrzyskich zakładów koksowniczych propozycja wsparcia pełniących na granicy służbę żołnierzy i policjantów wyszła od pracowników zakładu. Najwięcej czasu zajęło ustalenie procedur logistycznych związanych z dostarczeniem i rozdysponowaniem koksu na poszczególne posterunki.

– Koks wysyłamy do bazy logistycznej na granicy. Tam będzie poporcjowany i wysłany do oddziałów przy granicy. Tam już wojska lokalnie będą dysponowały go w odpowiednie miejsca na granicy, tak, żeby wszystkim żołnierzom i policjantom mógł służyć dobrze – powiedział naszemu reporterowi Wojciech Maj, prezes wałbrzyskiej koksowni.

REKLAMA

O tym jak trudna jest służba przy i na granicy białoruskiej doskonale wiedzą wałbrzyscy policjanci, których aż 40 służy w rejonie stanu wyjątkowego. Sierżant Sławomir Filas wrócił z trwającej dwa tygodnie służby tuż przed świętami.

– Jest zimno.Temperatura nawet przy minus dwóch jest odczuwalna w okolicach minus 10. Rzeczywiście, te niskie temperatury są znacznie bardziej odczuwalne na wschodzie niż u nas.Służba jest bardzo ciężka – 12-godzinne posterunki blokadowo-kontrolne, które polegają na sprawdzaniu, czy kierowcy nie przewożą uchodźców zza granicy na terytorium Polski

Szacuje się, że dziś na granicy białoruskiej służbę pełni około 8 tysięcy żołnierzy, funkcjonariuszy i strażaków. Koks jaki do nich trafi to jedno z najczystszych ekologicznie paliw stałych. Podczas procesu technologicznego zostaje niemal w 100% pozbawiony zanieczyszczeń, dzięki czemu jego spalanie nie emituje do atmosfery pyłów zawieszonych.

Wysyłka koksu na granicę polsko-białoruską. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Wysyłka koksu na granicę polsko-białoruską. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Wysyłka koksu na granicę polsko-białoruską. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także