4 mln złotych kary dla firmy, która na pokazach sprzedawała maty lecznicze i urządzenia do masażu

5 sierpnia 2019 13:03. fot. ilustracyjne / pixabay.com

Tematy: 


– Nagroda dla każdego. Losowanie atrakcyjnych prezentów. Tak firma Exito z Opalenicy zachęcała konsumentów do udziału w pokazie – informuje w specjalnym komunikacie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Nagród jednak nie było, a za prezenty trzeba było płacić. Ofiarami oszustwa padali głównie seniorzy. UOKiK nałożył na firmę karę blisko 4 milionów złotych.

Wielkopolska firma sprzedaje na organizowanych przez siebie pokazach maty lecznicze, urządzenia do masażu, roboty kuchenne czy oczyszczacze powietrza. Oferta skierowana jest głównie do seniorów. Do UOKiK trafiały skargi na działalność przedsiębiorstwa. To na ich podstawie w maju tego roku urząd wszczął postępowanie.

Exito zaprasza na pokaz wabiąc konsumentów obietnicą prezentu dla każdej osoby, która weźmie w nim udział. Co więcej, pracownicy spółki informują, że podczas prezentacji odbędzie się losowanie nagród. W rzeczywistości upominki nie istnieją, a wylosowana „nagroda” tak naprawdę jest płatna – pracownicy przedstawiają umowę jej zakupu – informuje w komunikacie UOKiK.

REKLAMA

Firma prezentuje swoją ofertę, jako wyjątkową okazję. Klienci mają oszczędzać nawet kilkanaście tysięcy złotych. Urząd przyznaje jednak, że ceny zestawów są sztucznie zawyżane. Dodatkowo, firma twierdzi, że konsumenci nie mogą zrezygnować z zakupów, bo kupili produkty z promocji lub wyroby medyczne, co nie jest zgodne z prawem – przypomina UOKiK.

Nie ma taryfy ulgowej dla firm, które oszukują seniorów. Celem Exito była jak największa sprzedaż metodami sprzecznymi z prawem. Nie znalazłem w tym przypadku żadnych okoliczności łagodzących, dlatego nałożyłem wysoką karę. Jest to do tej pory najwyższa kara za pokazy. Mam nadzieję, że to będzie lekcja dla nieuczciwych przedsiębiorców – mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Na firmę nałożono blisko 4 milionową karę. Firma musi także zaprzestać stosowania kwestionowanych praktyk. Od decyzji UOKiK firma może się odwołać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 5 sierpnia 2019 13:03
`