Spalony szpital w Jedlinie-Zdroju oddany ponownie do użytku

21 września 2018 07:53. Brifing prasowy zorganizowany z okazji ponownego oddania do użytku szpitala rehabilitacji wczesnokardiologicznej w Jedlinie-Zdroju. 18.09.2018 r. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


W Jedlinie-Zdroju oficjalnie przywrócono pracę w szpitalu rehabilitacji wczesnokardiologicznej „Teresa”, który w lipcu bieżącego roku ucierpiał podczas pożaru przyległej doń kamienicy. Remont obiektu kosztował ponad 800 tysięcy złotych. Mówi Paweł Skrzywanek, prezes Uzdrowiska Szczawno-Jedlina:

– Spłonęła większość więźby dachowej, całe poddasze wraz z pokryciem ceramicznym i uległy, w związku z akcją ratowniczą, zniszczeniu wszystkie systemy wewnętrzne: cały system elektryczny system informatyczny i systemy wentylacji. Obiekt oczywiście został zalany i zniszczony. W ciągu tych dwóch miesięcy udało nam się to wszystko naprawić. Obiekt jest tak przygotowany, że w dniu wczorajszym przybyli do niego pierwsi kuracjusze i poddawani są rehabilitacji wczesnokardiologicznej.

Do dziś nie są znane przyczyny tragedii, do jakiej doszło w nocy 16 lipca 2018 roku. Z nieznanych przyczyn pożar, który wybuchł na poddaszu nieużytkowanej kamienicy przeniósł sie na budynek Szpitala Rechabilitacji Kardiologicznej „Teresa”:

REKLAMA

To są tylko spekulacje. – informuje prezes Skrzywanek – Jedną z nich jest zaprószenie, czy też celowe podpalenie, ale to dywagacja niepotwierdzona. Czekam na informacje od policji i od prokuratury w tym zakresie.

Oba budynki były ubezpieczone. W najbliższym czasie do Jedliny przyjadą rzeczoznawcy, żeby ocenić straty w kamienicy, która była zarzewiem ognia. Koszt jej wyremontowania i nadania funkcji uzdrowiskowych szacuje się na 6 milionów złotych. Czy znajdą się na to pieniądze? Tego nie wiadomo.Mówi Cezary Przybyslki, marszałek Województwa Dolnośląskiego:

– To jest kwestia możliwości finansowych Samorządu Województwa – przybywa nam zadań, zabierane są kompetencje, jest coraz trudniej. Na pewno będziemy dokładali olbrzymiego wysiłku, żeby jednak te środki znaleźć i sukcesywnie dofinansować, umożliwiając odtworzenie i wyremontowanie tych obiektów.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 21 września 2018 07:53
`