„Powiernik”. Powstaje nowy film Mateusza Kudły i Łukasza Kazka

11 czerwca 2018 10:59. Łukasz kazek (L) i Mateusz Kudła (P). 08.06.2018 r. Walim. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Łukasz Kazek i Mateusz Kudła – autorzy nagrodzonego na Festiwalu w Cannes filmu dokumentalnego Ludzie z klisz pracują nad kolejnym projektem – filmem pod roboczym tytułem „Powiernik”. Ukończono właśnie pierwszy etap zdjęć, który realizowany był w Budapeszcie.

Film, przez pryzmat głównego bohatera, odnajdującego depozyty ukryte 70 lat temu na Dolnym Śląski, pokazuje losy wysiedlonych stąd mieszkańców Gór Sowich. Chcąc poznać losy właścicieli, postanawia ich odszukać i zwrócić fotografie, książki i osobiste pamiątki. Mówi Łukasz Kazek, jeden z twórców filmu:

– Jednym z odnalezionych depozytów są listy miłosne dwojga zakochanych, których rozdzieliła wojna. Teraz wrócą do właścicielki — mówi Mateusz Kudła, reżyser filmu.

REKLAMA

Zdjęcia do dokumentu realizowane są na Węgrzech, w Austrii, Niemczech i w Polsce. Właśnie zakończono pierwszy, węgierski etap prac, podczas którego autorzy spotkali się w Budapeszcie m.in. z byłym więźniem obozu koncentracyjnego Dörnhau (Kolce), który opowiedział o szkicach, przedstawiających dramatyczne sceny z życia osadzonych. Po wojnie, 46 oryginalnych szkiców autor przekazał do Węgierskiego Muzeum Narodowego. Ich reprodukcje mają wrócić na Dolny Śląsk.

Latem i jesienią 2018 roku autorzy przeniosą za naszą zachodnią granicę, by realizować zdjęcia w Niemczech i Austrii. Premiera planowana jest na II połowę 2019 roku.

Obraz reżyseruje Mateusz Kudła, współautor filmu z udziałem Romana Polańskiego i Ryszarda Horowitza pt. „Polański, Horowitz. Czarodzieje z Getta”, którego premiera planowana jest także na 2019 rok.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 11 czerwca 2018 10:59
`