3 stopień zagrożenia pożarowego w lasach. Leśnicy nie pamiętają takiej suszy w kwietniu

23 kwietnia 2019 11:46. Pożar lasu pomiędzy ulicą Tarzańską w Wałbrzychu a Kamieńskiem w Jedlinie-Zdroju. fot. archiwalna. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Ściółka w lesie ma mniejszą wilgotność niż kartka papieru. To właśnie oznacza 3 stopień zagrożenia pożarowego. Wystarczy iskierka, żeby wybuchł ogromny pożar – mówi Malwina Boncol, rzecznik prasowy nadleśnictwa Świdnica.

Obecnie na terenie większości Dolnego Śląska ogłoszono w lasach trzeci stopień zagrożenia pożarowego.

– Ani ja, ani moi starsi koledzy pamiętamy sytuacji, że w połowie kwietnia jest tak sucho. Jeśli w ciągu kilku kolejnych dni nie spadnie deszcz, będziemy rozważali wprowadzenie całkowitego zakazu wejścia do lasu. – dodaje Malwina Boncol    

REKLAMA

Taki zakaz może być wyjątkowo uciążliwy, szczególnie w obliczu zbliżającej się majówki. Na Wielkiej Sowie, która leży w granicach nadleśnictwa Świdnica planowane jest wielkie rozpoczęcie sezonu turystycznego. Organizatorzy spodziewają się kilkuset gości.

– Apelujemy o rozsądek! Ja rozumiem, grill, ognisko, ale proszę sobie wyobrazić zapałkę spadającą na kartkę wyschniętego na wiór papieru. Zagrożenie jest olbrzymie – dodają leśnicy. 

W tym roku rekordowa na terenie całego kraju zanotowano rekordową ilość pożarów lasów. Do dziś od początku roku było ich 2200, w porównaniu z 880 w tym samym okresie roku ubiegłego. W samym nadleśnictwie Świdnica tylko w kwietniu strażacy wyjeżdżali niemal 500 razy do pożarów lasów i łąk.

Z suszą leśnicy borykają się od kilku lat. Problem występuje na terenie całego kraju, jednak Dolny Śląsk jest regionem , który ucierpiał wyjątkowo mocno. Od kilku lat cała gospodarka leśna prowadzona jest pod kątem suszy:

– Świerk schnie. Wszystkie działanie leśników prowadzone są w kierunku ochrony upraw i zachowania ciągłości drzewostanu. – mówi Malwina Boncol. 

Leśnicy apelują o rozsądek i racjonalne zachowania w lesie. Póki nie wprowadzono zakazu wstępu do lasu proszą i nieużywanie otwartego ognia, niewyrzucanie niedopałków papierosów i usuwanie z lasu wszystkiego, co mogłoby doprowadzić do zaprószenia ognia.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 23 kwietnia 2019 11:46
`