3 lata więzienia dla dorosłego ojca dziecka 13-latki z Wałbrzycha

26 maja 2017 13:34. Ulica Pocztowa w Wałbrzychu. To właśnie na tej ulicy mieszkała 12-latka uwiedziona przez skazanego mężczyznę. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Na 3 lata więzienia skazał sąd mężczyznę, który jest ojcem dziecka najmłodszej matki w Polsce. Dziewczynka w chwili porodu miała zaledwie 12 lat. Sąd wydał także zakaz zbliżania się mężczyźnie do dziewczynki na okres 5 lat na odległość nie mniejszą niż 100 metrów. A więc do czasu osiągnięcia przez nią pełnoletniości.

– Sędzia uznał Józefa N. jest winnym, że od listopada 2015 roku do lutego 2016 roku obcował płciowo z małoletnią – mówi sędzia Agnieszka Połyniak.

O sprawie zrobiło się głośno w 2016 roku, gdy pochodząca z Wałbrzycha dziewczynka – Gienia urodziła dziecko w szpitalu w Kielcach. Okazało się, że ojcem jest 29-letni mężczyzna. Sytuacja dotyczy środowiska wałbrzyskich Romów. Tutejsza Prokuratura Rejonowa zajmowała się nią już w lutym 2016 roku. W czerwcu oskarżyła Józefa N. o obcowanie płciowe z osobą małoletnią poniżej 15. roku życia, czyli o pedofilię.

REKLAMA

– Nie mamy wątpliwości, że doszło do przestępstwa – mówił wtedy Marcin Witkowski, szef wałbrzyskiej prokuratury. W sprawie śledczy niechętnie udzielają odpowiedzi. Utajniony był także proces mężczyzny. Do ciąży nie doszło w wyniku gwałtu. Mężczyzna był przyjacielem rodziny i miał jej pomagać w codziennym życiu. Matka dziewczynki mówiła w połowie ubiegłego roku, że córka się w nim zakochała i ona nie mogła na tę miłość nic poradzić.

Rodzina, w której wychowywała się dziewczynka, jest niewydolna wychowawczo.

– W 2015 roku we wrześniu do sądu wpłynął wniosek o pilną interwencję i odebranie dzieci. Kilka dni później sąd wniosek rozpatrzył. Dzieci zostały przeniesione do placówek wychowawczych – mówi sędzia Agnieszka Połyniak, rzecznik świdnickiego sądu.

Niestety, Gienia już była w ciąży. Proces Józefa N. ruszył 23 stycznia. Całą sytuację bardzo negatywnie przyjęło środowisko romskie. Wobec mężczyzny stosowano groźby. Wykluczono go ze społeczności.

– Bez przerwy odbieram telefony od Romów – mówiła Aleksandra Tymińska, asystent prezydenta Wałbrzycha do spraw mniejszości romskiej. – Są oburzeni. Nie ma u nich przyzwolenia na związek małego dziecka z dojrzałym mężczyzną. Są takie stereotypy, że romskie dziewczęta wcześnie dojrzewają, ale ta konkretna dziewczynka jest jeszcze dzieckiem. Drobniutka, szczupluteńka, uczennica piątej klasy szkoły podstawowej.

Za kontakty seksualne z dzieckiem groziło wałbrzyszaninowi od dwóch do 12 lat więzienia. Mężczyzna mówił mediom, że chce się z Gienią ożenić. Ich dziecko ma w tej chwili już 9 miesięcy.

Ulica Pocztowa w Wałbrzychu. To właśnie na tej ulicy mieszkała 12-latka uwiedziona przez skazanego mężczyznę. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Dodano: 26 maja 2017 13:34
`