29 punktów karnych i mandaty na 2800 zł. Taki zestaw w zaledwie kilka minut zebrał 21-letni kierowca na drodze koło Barda

14 października 2022 12:56. fot. Dolnośląska Policja

Zaskoczenia wysokością kar nie krył kierowca, który za wykroczenia popełnione zaledwie w ciągu kilku minut został ukarany mandatami karnymi na sumę 2800 złotych. 21-letni kierowca Volkswagena zgromadził także 29 punktów karnych. Od razu stracił prawo jazdy.

W okolicach Barda policja zauważyła samochód, który z dużą prędkością wyprzedzał ciąg aut. Kierujący wykonał manewr, choć na tym odcinku obowiązywał zakaz wyprzedzania. Chwilę później, w okolicach miejscowości Dębowina kierowca ponownie wyprzedzał w miejscu niedozwolonym, dodatkowo pędził blisko 130 km/h na ograniczeniu do 50 km/h.

Ostatecznie mieszkaniec powiatu został ukarany mandatami i wysoką liczbą punktów karnych. Policja przypomina przy tej okazji, że od połowy września kierowcy notorycznie łamiący przepisy muszą się liczyć z wyższymi karami.

REKLAMA

Od 17 września 2022 roku zmieniła się ilość punktów karnych, które kierowcy otrzymują za popełnienie poszczególnych wykroczeń drogowych. W niektórych przypadkach liczba punktów znacznie wzrosła. Zwiększyła się również maksymalna liczba punktów karnych przyznawanych za jedno wykroczenie z 10 do 15. Dla zobrazowania tych zmian warto wskazać, że za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu otrzymamy aż 15 punktów karnych, zbyt szybka jazda również może skończyć się 15 punktami na naszym koncie, a rozmowa przez telefon to kolejnych 12 punktów. Zaostrzone przepisy przewidują również, że punkty karne z konta kierowcy znikną dopiero po upływie dwóch lat, a nie jak do tej pory po roku. Wspomniane zmiany prowadzą do jednego wniosku. Kierowca już podczas jednej kontroli drogowej może zgromadzić na tyle dużo punktów, że od razu straci prawo jazdy – przypomina policja.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 14 października 2022 12:56
`