235 wolontariuszy będzie zbierało pieniądze dla WOŚP. Po czym odróżnić wolontariusza od oszusta?

26 stycznia 2022 13:08. Jurek Owsiak, prezes Fundacji WOŚP. Fot. użyczone / Łukasz Wodzisławski

Tematy: 


Już w najbliższą sobotę 120 tysięcy wolontariuszy zbierało będzie pieniądze na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W wałbrzyskim sztabie WOŚP zapytaliśmy o to, jak nie dać się nabrać nabrać oszustom podszywającym się pod wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.  Dorota Turzańska – szefowa wałbrzyskiego sztabu wyjaśnia, że najlepszym sposobem na to, żeby nie dać się oszukać jest zachowanie zdrowego rozsądku i ostrożności – wskazuje jednak, że najbezpieczniej skorzystać z płatności elektronicznej za pomocą tzw orkiestrowej e-skarbonki

– Jest jedna założona bezpośrednio na sztab, ale też każdy wolontariusz, który się zarejestrował przez portal e-wolontariusz zarejestrował swoją skarbonkę. Wielu wolontariuszy swoją poosiada. To jest w tej chwili najbezpieczniejsza i najwygodniejsza forma zbiórki pieniążków, ponieważ każdy siedząc w domu może przekazać dowolną kwotę na wielką orkiestrę świątecznej pomocy. 

Jeśli jednak ponad wygodę wybierzemy spacer i kontakt żywym człowiekiem warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które w jednoznaczny sposób odróżnią prawdziwego wolontariusza od przysłowiowego przebierańca

– Przede wszystkim identyfikator ze zdjęciem i hologramem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, umieszczony w widocznym miejscu wolontariusza, czyli najczęściej wiszący na szyi, do tego puszka oklejona 4 banderolami – to jest bardzo ważne – cztery oryginalne, nieuszkodzone banderole wokół puszki. 

Pomagać można siedząc u fryzjera, w sklepie czy restauracji. W Wałbrzychu od kilku dni pieniądze zbiera się do 50 puszek stacjonarnych – poza punktami usługowymi i restauracjami można na nie natrafić w galeriach handlowych, sklepach, a nawet niektórych urzędach.  Poprzeczka jest postawiona bardzo wysoko – w ubiegłym roku, pomimo pandemii zebrano tu 201 tysięcy złotych.

To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

Dodano: 26 stycznia 2022 13:08
`