225 mln złotych do podziału na 27 gmin. Na co zostaną wydane dowiemy się… za półtora roku

13 grudnia 2022 13:47. Fot. źródło: UM Wałbrzych

225 milionów złotych z funduszy unijnych trafi do 27 gmin z ZIT Aglomeracji Wałbrzyskiej w ramach programu FEnIKS, finansującego projekty związane z transportem publicznym. Co będzie można za nie zrobić i kiedy projekty będą realizowane?

Co prawda podział środków programu FEnIKS, podobnie jak innych programów Unijnych został przez Komisję Europejską zatwierdzony, jednak kiedy pieniądze zostaną odblokowane – tego dziś chyba nikt nie potrafi powiedzieć. Samorządowcy jednak nie czekają. W Wałbrzychu już trwają rozmowy nad projektem wydatkowania pieniędzy:

– Jak już w tym planie będą opisane co i gdzie należy zrobić, na podstawie wyniki tego planu będziemy szykować projekty – powiedział podczas wczorajszego briefingu prasowego prezydent Roman Szełemej.

REKLAMA

Do 27 gmin z ZIT Aglomeracji wałbrzyskiej trafi 225 milionów złotych. To średnio 8,3 miliona na gminę. Proporcje będą jednak inne – wielkość kwoty przyznanej gminie będzie proporcjonalna do liczby mieszkańców. Z jednej strony to szansa na rozwój transportu zbiorowego i problemów z nim związanych, z drugiej – ramy projektu są bardzo sztywne i jasno określają cele, na jakie pieniądze mogą być spożytkowane. Nie wszystkie gminy muszą znaleźć takie potrzemy.

W ciągu kolejnych 18 miesięcy powstać ma Wałbrzyski Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej, który ma być podstawą do realizacji projektów finansowanych z programu FEnIKS. Tu warto dodać, że projekty te dofinansowane będą, podobnie jak inne w tej perspektywie finansowej, jedynie w 70%. Pozostałe 30% wkładu własnego musi pochodzić z budżetów gmin. Czy te poradzą sobie z takim obciążeniem finansowym? Dziś samorządowcy nie chcą odpowiadać na to pytanie.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 13 grudnia 2022 13:47
`