2 mln od wojewody na zabytki. Dla Wałbrzycha tylko 60 tysięcy

17 kwietnia 2019 10:28. Sanatorium dr Bremera w Sokołowsku. 05.09.2018 r. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Dotacje na dofinansowanie prac konserwatorskich, remontowych czy robót budowlanych trafiły do czterdziestu czterech obiektów w regionie. W Wałbrzychu na pomoc może liczyć tylko jeden zabytek. Pieniądze pomogą jednak także w pracach przy zabytkach w okolicy, które wałbrzyszanie dobrze znają.

Do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków wpłynęło w tym roku 205 projektów. Wnioskowano w nich o blisko 30 mln złotych. Dokumenty oceniono pod względem formalnym, a później w terenie sprawdzono, czy dany zabytek potrzebuje pomocy i w jakiej mierze. Ostatecznie wsparcie przyznano 44 projektom.

W Wałbrzychu 60 tysięcy złotych na remont ścian ryglowych kościoła otrzymała parafia pod wezwaniem świętego Józefa Oblubieńca. Finansowa pomoc trafi także do okolicznych zabytków. 50 tysięcy złotych otrzyma parafia pod wezwaniem świętego Jerzego na konserwację balustrad empor kościoła.

REKLAMA

Kwotą 30 tysięcy złotych wsparto projekt konserwacji malowideł ściennych kościoła pod wezwaniem świętego Mikołaja, o tych polichromiach wielokrotnie pisaliśmy na łamach Dziennika Wałbrzych. 80 tysięcy złotych to dofinansowanie na odbudowę i remont górnych partii ścian budynku dawnego Sanatorium „Grunwald” w Sokołowsku, a 50 tysięcy na remont dachu pałacu w Strudze.

W Świdnicy wsparcie przyznano dwóm projektom, 50 tysięcy złotych przeznaczono na konserwację ołtarza głównego z kościoła pod wezwaniem świętego Stanisława B.M. i świętego Wacława M. oraz 50 tysięcy na konserwację loży cechowej poszewników w Kościele Pokoju.

W budżecie znaleziono także pieniądze na pomoc pocysterskiemu kompleksowi klasztornemu w Lubiążu. Trafi tam 80 tysięcy złotych, które pomogą w realizacji dwóch zadań: gazowania zawartości pomieszczenia, w którym przechowywane są stropy Wilmanna oraz konserwację pięciu obrazów, elementów wspomnianych stropów.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 17 kwietnia 2019 10:28
`