15 milionów złotych na aktywizację uchodźców z Ukrainy. To ciągle kropla w morzu potrzeb

19 kwietnia 2022 19:46. Wicemarszalek Grzegorz Macko i Starosta Powiatu Wałbrzyskiego Krzysztof Kwiatkowski. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


15 milionów złotych przeznaczy samorząd województwa dolnośląskiego na aktywizację zawodową uchodźców z Ukrainy. Konkurs, organizowany za pośrednictwem Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy, ruszyć ma już maju.

Wspomniane 15 milionów złotych to środki pochodzące z budżetu Europejskiego Funduszu Społecznego. Pieniądze z tego konkursu przeznaczone mają być na zdobywanie lub podwyższanie kwalifikacji przez osoby przyjeżdżające do Polski i szukające to nie tylko schronienia, ale i domu, i pracy.

To będzie również na zatrudnianie u przedsiębiorców, wsparcie między innymi stanowiące zachętę do zatrudnienia – poprzez refundację sprzętu czy przystosowanie stanowisk do pracy – powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej wicemarszałek województwa Grzegorz Macko.

REKLAMA

Poza uchodźcami z Ukrainy konkurs adresowany jest zarówno do przedsiębiorców jak i samorządów czy organizacji pozarządowych. To nie wszystko – zarząd województwa zapowiada działania w celu pozyskania kolejnych środków niezbędnych do zapewnienia uchodźcom jak najlepszego wejścia w polski rynek pracy. Tu jednak, jak mówi wicemarszałek Macko, bez pomocy Unii Europejskiej się nie obejdzie.

– Zdajemy sobie doskonale sprawę, że jest to kropla w morzu potrzeb, a sami, jako samorząd i jako kraj nie będziemy mogli udźwignąć pomocy, jeżeli chcemy, aby była ona efektywna i skuteczna – dodał wicemarszałek.

Według danych rządowych od początku wojny na Ukrainie, czyli od 24 lutego na Dolny Śląsk przyjechało ponad 1,5 miliona uchodźców z Ukrainy. Przedświąteczny tydzień był pierwszym od czasu rozpoczęcia konfliktu, w którym więcej osób wymeldowywało się z miejsc zabezpieczonych przez samorządy niż do nich przyjechało.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 19 kwietnia 2022 19:46
`