Punkty PFRON w terenie - powiat wałbrzyski

Dodano: 10 maja 2025 08:59

Dolnośląski i Wrocławski Fundusz Filmowy z rekordowym budżetem

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Artykuł powierzony

Tematy: 


8 maja wystartowała XIX edycja Dolnośląskiego i Wrocławskiego Konkursu Filmowego adresowanego do twórców realizujących filmy fabularne, dokumentalne i animowane na Dolnym Śląsku i we Wrocławiu. Budżet funduszu, w ramach którego organizowana jest tegoroczna edycja konkursu, wynosi rekordowe 2 miliony 300 tysięcy złotych. Złożyły się na niego dwa samorządy – Samorząd Województwa Dolnośląskiego i Gmina Wrocław. Nabór projektów potrwa do 9 czerwca.

Fundusz, istniejący od 2008 roku, należy do sieci Regionalnych Funduszy Filmowych, a jego operatorem jest Dolnośląskie Centrum Filmowe. Do tej pory wsparcie uzyskało ponad 90 filmów. W tym roku fundusz zmienia nazwę na Dolnośląski i Wrocławski Fundusz Filmowy, co stanowi efekt zacieśnienia współpracy między samorządami i zwiększenia budżetu na produkcje filmowe realizowane na Dolnym Śląsku i we Wrocławiu.

Siła współpracy

REKLAMA

– XIX edycja Dolnośląskiego i Wrocławskiego Konkursu Filmowego to wyjątkowa inicjatywa, która łączy wsparcie dla polskiej kinematografii z promocją Dolnego Śląska jako atrakcyjnej lokacji filmowej. Dzięki największemu w historii budżetowi funduszu, na który Samorząd Województwa Dolnośląskiego przeznacza 1,3 mln złotych, możemy realizować bardziej ambitne projekty i przyciągać znakomitych twórców, umacniając pozycję regionu na filmowej mapie Polski – mówi Jarosław Rabczenko, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego. – Zacieśnienie współpracy z miastem Wrocław pozwala nam tworzyć synergię, która przekłada się na wymierne korzyści gospodarcze: od zleceń dla lokalnych firm po nowe miejsca pracy. Produkcje takie jak „Pokot” Agnieszki Holland czy „Dolina Bogów” Lecha Majewskiego nie tylko eksponują piękno dolnośląskich krajobrazów i architektury, ale także budują wizerunek regionu, przyciągając turystów z kraju i zagranicy – dodaje.

Większy budżet, większe możliwości

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Już w pierwszych miesiącach po objęciu urzędu przez obecne władze województwa podjęto decyzję o zwiększeniu puli środków Dolnośląskiego Funduszu Filmowego z 500 tys. zł do 1 mln zł. Ta strategiczna decyzja umożliwiła realizację większej liczby projektów oraz przyciągnięcie do regionu uznanych twórców i producentów. Dzięki temu Dolny Śląsk umacnia swoją pozycję jako jeden z kluczowych ośrodków filmowych w Polsce.

– Jestem dumna, że nasza lokalna, samorządowa współpraca może być przykładem dla innych województw i miast. Od dziś Dolnośląski i Wrocławski Fundusz Filmowy jest drugim największym funduszem wśród Regionalnych Funduszy Filmowych w Polsce – mówi Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia. – Dolnośląskie i wrocławskie lokacje widoczne na kinowych czy domowych ekranach zachęcają do odwiedzenia regionu, a film jest genialnym narzędziem budowania marki regionu i miasta.

Jak działa fundusz filmowy?

Głównym kryterium oceny projektów biorących udział w konkursie jest powiązanie produkcji filmowej z Dolnym Śląskiem i Wrocławiem poprzez lokacje, tematykę oraz zaangażowanie twórców i podmiotów działających w regionie.

– W wyniku dotychczasowych edycji konkursu Dolnośląskie Centrum Filmowe jest koproducentem ponad 90 filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych – mówi Magdalena Klich-Kozłowska, dyrektorka DCF-u. – Wśród nich znajdują się filmy nagradzane na wielu prestiżowych festiwalach. W zeszłym roku po raz pierwszy w historii istnienia funduszu koprodukcja DCF-u „Dziewczyna z igłą” w reż. Magnusa von Horna miała swoją światową premierę na Festiwalu w Cannes, walczyła o Złotą Palmę oraz o Oscara.

Dolnośląskie Centrum Filmowe kojarzone głównie z działalności kinowej we Wrocławiu i regionie, aktywnie działa również w branży filmowej. Należy do Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych, EUFCN (European Film Commissions Network) oraz Crew United. Jako operator regionalnego funduszu uczestniczy w konsultacjach środowiskowych dotyczących powołania nowej nagrody Fair Film Award, która wyróżnia producentów reprezentujących najwyższe standardy pracy na planach filmowych, w zakresie bezpieczeństwa, ekologii i równych praw.

Informacje o XIX edycji Dolnośląskiego i Wrocławskiego Konkursu Filmowego znajdują się na stronie: www.dcf.wroclaw.pl. Nabór projektów trwa do 9 czerwca do godz. 15:00.

fot. użyczone Urząd Marszałkowski

fot. użyczone Urząd Marszałkowski

fot. użyczone Urząd Marszałkowskipow

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Artykuł powierzony

To jest artykuł powierzony nadeslany przez naszego partnera. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść zawartą w artykule.

Zobacz także