11-letnia Romka zaszła w ciążę z mężczyzną o 18 lat starszym. Prokurator postawił zarzuty

20 września 2016 17:24. 20.09.2016. Wałbrzych. Prokurator Marek Witkowski z prokuratury rejonowej w Wałbrzychu. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Prokuratura rejonowa w Wałbrzychu nadzoruje postępowanie w sprawie Józefa J., 28-letniego mężczyzny narodowości romskiej, któremu postawiono zarzut doprowadzenia osoby poniżej 15 roku życia do obcowania płciowego. Mężczyzna w styczniu tego roku miał namówić 11-letnią Helenkę, dziewczynkę, także narodowości romskiej, do współżycia, w skutek czego dziewczynka zaszła w ciążę.

Prowadzący postępowanie prokurator Marcin Witkowski z prokuratury rejonowej w Wałbrzychu  poinformował nas, że postępowanie w tej sprawie trwa od lutego 2016 roku. Mężczyźnie przedstawiono zarzuty i przesłuchano go. Ponieważ w trakcie całego postępowania nie zaszło podejrzenie mataczenia czy też wpływania na osoby mające związek ze sprawą, wobec Józefa J. nie zastosowano aresztu i stanie on przed sądem „z wolnej stopy”. Mężczyźnie grozi 15 lat pozbawienia wolności.

Prokuratura nie zdradza, relacji jakie łączyły dziewczynkę i mężczyznę. Nie ujawnia też miejsca, w którym doszło do przestępstwa. Wiadomo jedynie, że było to w Wałbrzychu, a dziewczynka w chwili zajścia w ciążę miała 11 lat. Od pewnego czasu przebywała w placówce opiekuńczo-wychowawczej. W ciągu ostatnich miesięcy, już będąc w ciąży, kilkakrotnie je zmieniano. Z niektórych już w tak młodym wieku zdołała uciec.

REKLAMA

Działania prokuratury nie wykazały, żeby do stosunku doszło w wyniku gwałtu. Sprawą dziecka 12-letniej Helenki zajmie się właściwy miejscowo Sąd rodzinny i dla nieletnich w Kielcach, który podejmie odpowiednie działania.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 20 września 2016 17:24
`