108 lat ma najstarszy mieszkaniec regionu wałbrzyskiego. Większość stulatków to kobiety

17 lutego 2021 19:54. fot. pixabay.com / ilustracyjne

Tematy: 


To dane opublikowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który rok rocznie wylicza dodatkową emeryturę dla tych, co skończyli sto lat. Na terenie działania wałbrzyskiego oddziału ZUS jest obecnie 66 osób w tym wieku. Najstarsza, pani Stanisława skończyła 108 lat. Stulatkami niemal trzykrotnie częściej są kobiety.

Na Dolnym Śląsku mieszka w tej chwili 280 osób, które mają więcej niż sto lat. To o ponad sto osób więcej niż w czerwcu ubiegłego roku. W Wałbrzychu w ciągu roku przybyło 12 stulatków. Najstarszy mieszkaniec naszego regionu to Wrocławianin, który skończy 17 czerwca 114 lat.

Co ciekawe, wśród 66 stulatków w regionie wałbrzyskim, 52 to kobiety, a zaledwie 14 to mężczyźni.

REKLAMA

Wraz z setnymi urodzinami seniorzy otrzymują specjalne, comiesięczne świadczenie honorowe. Wysokość dodatkowej emerytury jest różna. W tym roku to cztery i pół tysiąca brutto.

Wysokość kwoty przeznaczonej dla stulatków jest ustalana każdego roku i obowiązuje od 1 marca do końca lutego roku następnego, dlatego w każdym roku jest różna, ale raz przyznana „dodatkowa emerytura” nie ulega zmianie i jest wypłacana do końca życia w tej samej wysokości – mówi Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

By dostać dodatkową emeryturę stulatkowie nie muszą składać żadnych dokumentów.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 17 lutego 2021 19:54
`