Poszukaj w okolicy jaskółek. Zobaczysz, że wróciły – opisz w internecie

21 marca 2016 06:01. Źródło; www.kurier.pap.pl, fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Wraz z pierwszym dniem wiosny Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, które jest międzynarodowym koordynatorem Spring Alive, inauguruje polską edycję tej międzynarodowej kampanii.

W ramach akcji internauci mogą notować na platformie www.springalive.net pierwsze obserwacje pięciu gatunków ptaków: bociana białego, jaskółki dymówki, jerzyka, kukułki oraz żołny.

Spring Alive to organizowany w 55 krajach Europy, Afryki i Azji Środkowej projekt edukacyjny BirdLife International. Skierowany jest głównie do dzieci i młodzieży, ale biorą w nim udział wszystkie osoby zafascynowane fenomenem ptasich migracji.

REKLAMA

Hasło tegorocznej akcji Spring Alive brzmi: „Jaskółki z mojego sąsiedztwa”.

Jedna z nich, dymówka, jest pospolitym ptakiem naszych wsi. W naszym krajobrazie na razie nic jej nie zagraża, jednak w innych krajach Europy jej sytuacja jest dużo mniej stabilna. Od 1990 roku populacja dymówki zmalała w Europie o 30 proc. – przypomina OTOP. Zachęca też dzieci i wszystkich zainteresowanych ptakami do bliższego poznania jaskółek, które występują w Polsce: dymówki, oknówki i brzegówki.

Ornitologowie sugerują, by wsłuchać w głos dymówki i nauczyć się ją rozpoznawać jeszcze przed jej powrotem (głosu można posłuchać np. tutaj: http://www.springalive.net/pl-pl/springalive/swallow ), czy poznać różnice między najczęściej spotykanymi gatunkami jaskółek: dymówką i oknówką.

Można też obserwować, ile gniazd w tym sezonie mają dymówki w naszym sąsiedztwie. Notować (oczywiście nie przeszkadzając ptakom) daty przylotu i założenia gniazda, złożenia jaj, wylęgu młodych i opuszczenia gniazda przez pisklęta. Zapiski można porównywać w kolejnych latach.

Dymówki do budowy gniazda potrzebują błota. W suche, bezdeszczowe lata oraz tam, gdzie brak błotnistych dróg i przydrożnych kałuż, znalezienie tego budulca może być trudnym zadaniem. Można samemu zbudować gniazdo dla jaskółki. Jak to zrobić, pokazuje instrukcja na stronie: http://www.springalive.net/bindata/documents/DOC524bd5bd54b75ada4b0d8c30ce131d6e.pdf

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 21 marca 2016 06:01
`