Dodano: 16 października 2019 08:07
100 tysięcy gości w Osówce. Trwa turystyczny boom na podziemia
Tematy: głuszyca osówka podziemia riese
Ponad 100 tysięcy turystów odwiedziło w tym roku podziemne miasto Osówka w Głuszycy. Położony w sercu Gór Sowich kompleks będący częścią wielkiego, nazistowskiego projektu Riese cieszy się rosnącą z roku na rok popularnością.
Zakończona we wrześniu tego roku realizacja polsko-czeskiego projektu pozwoliła nie tylko zabezpieczyć i rozszerzyć trasę turystyczną o fragment zwany „uskokiem” oraz wybudowanie infrastruktury małego ruchu turystycznego. To, co przede wszystkim rzuca się w oczy po wejściu do podziemi to multimedia: holograficzne projekcje, na których znani polscy aktorzy wprowadzają turystów w tragiczną historię tego miejsca, inscenizacje pokazujące nie tylko katorżniczą pracę więźniów, ale i warunki, w jakich żyli w nadzorowanych przez hitlerowców podziemiach.
– Mamy rzutniki, mamy ożywione części korytarzy, mamy pokazaną historię, którą chcemy przekazać następnym pokoleniom. Młodzież dzisiaj uczy się tej historii z multimediów i w głównej mierze to do nich jest skierowane – mówił podczas otwarcia kompleksu Roman Głód, burmistrz Głuszycy.
Na inscenizacjach, które są wyświetlane na ścianach podziemnego kompleksu czy specjalnych ekranach możemy zobaczyć między innymi pracujących więźniów. Nie zapomniano także o pozahistorycznych aspektach tego miejsca. Na jednej z projekcji o żyjących w podziemiach nietoperzach opowiada Krystyna Czubówna.
– Idziemy z duchem czasu. Musieliśmy ciężką historię II wojny światowej pokazać w nowoczesny sposób. Są wystawy interaktywne. Są znane postacie, które opowiadają historię II wojny światowej, na przykład pan Ferency, pan Knapik czy pani Czubówna – mówi Zdzisław Łazanowski, prezes spółki Podziemne Miasto Osówka.
Multimedia uruchomiono dopiero pod koniec września, a już widać, że nowoczesna forma opowiadania o historii przyciąga miłośników tego typu turystyki.
Spodziewamy się zwiększonego ruchu – jednak na dziś trudno ocenić o ile on wzrośnie – dodaje prezes Łazanowski – O ile? Powiem w przyszłym roku, we wrześniu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także
- Dziesiątki opon wyrzuconych do potoku. O jesiennym problemie mówią aktywiści stowarzyszenia Czysty Wałbrzych
- Święto muzyki i odsłonięcie muralu 22 listopada w Filharmonii Sudeckiej
- Jarmark Bożonarodzeniowy w Głuszycy. Miasto ogłasza nabór na wystawców
- Karambol na A4. Jedna osoba zginęła. Jezdnia w kierunku Wrocławia zablokowana
- Wałbrzych. Trzy rozbite auta na Sikorskiego. Jedna osoba trafiła do szpitala
- Odkryj tajemniczy Dolny Śląsk” nagrodzony na międzynarodowym festiwalu
Najczęściej czytane
- Jest decyzja w sprawie S5 koło Wałbrzycha. Ruszają pierwsze prace
- Wałbrzych. Koniec ZDKiUM. Miasto chce zlikwidować tę jednostkę
- Wałbrzyszanie zrobieni „na festiwal rowerowy”. Gdzie się podziało sto pięćdziesiąt tysięcy złotych?
- Duże utrudnienia na Sobięcinie. Na skrzyżowaniu stoi porzucony duży sprzęt drogowy
- Ponad 80 mln złotych deficytu. Wydatki na poziomie blisko 1,5 miliarda. Jest projekt budżetu Wałbrzycha na przyszły rok