Dodano: 4 stycznia 2025 10:35
100 milionów na ratowanie zabytków zniszczonych przez powódź
Sto milionów złotych przeznaczył rząd na ratowanie zabytków zniszczonych przez powódź. Problem dotyczy niemal 2,5 tysiąca obiektów wpisanych do rejestru zabytków i gminnych ewidencji zabytków na Dolnym Śląsku. W Lądku-Zdroju poinformowała o tym Wojewoda Dolnośląska Anna Żabska.
Sto milionów, które można przeznaczyć nie tylko na wstępne zabezpieczenie zabytków, ale i sporządzenie ekspertyz technicznych i konserwatorskich, niezbędnych do takiego zabezpieczenia.
Dziś wiadomo, że na Dolnym Śląsku podczas powodzi ucierpiało lub zostało zniszczonych aż 240 obiektów wpisanych do Rejestru Zabytków. Wśród nich prawdziwe perły historii.
– Tutaj, choćby jesteśmy w Lądku, takim zabytkiem są tutaj mosty, jest most Świętego Jana, który już otrzymał dofinansowanie w 2024 roku ze środków wojewódzkiego konserwatora zabytków na zabezpieczenie. Czy choćby w Stroniu jest kaplica św. Onufrego, czy też w Kłodzku mówimy tutaj o jednym z kościołów– mówi Anna Żabska, która nie podjęła się oceny, nawet szacunkowej, ile pieniędzy trzeba na odratowanie zniszczonych przez powódź zabytków. Skalę problemu może pokazać choćby stojący na Wyspie Piasek w Kłodzku kościół franciszkanów.
– Grube miliony. Może się nie pomylę, jeśli powiem, że to jest około 100 milionów, może nawet ponad 100, bo mówimy tutaj o całości kompleksowej odbudowie, restauracji wszystkich elementów, ołtarzy, rzeźb, figur, obrazów, rekonstrukcji i odbudowie klasztoru, całego zabudowania wokół. No może to być 100, może nawet ponad 100 milionów – mówi ojciec Ignacy Strzygłowski z zakonu franciszkanów w Kłodzku.
Wnioski o dofinansowanie można składać do 31 stycznia. Mogą to robić zarówno samorządy, jak i prywatni – to jest bardzo ważne – właściciele wpisanych do rejestru zabytków lub gminnych ewidencji zabytków.

Zobacz także
- Wałbrzych zyskuje nową markę! Ultima Auto otwiera salon MG!
- Szczawno-Zdrój. Muszla koncertowa do remontu
- Wałbrzych. Inwestycja za pięćset milionów Euro
- To nowa rzeczniczka prasowa Wałbrzycha. Jej poprzedniczka została prezesem Aqua-Zdroju
- Mieszkańcy Świdnicy zapłacą więcej za śmieci. Podwyżka od września
- Wałbrzych chciał kupić 14 autobusów wodorowych. Przetarg unieważniono
Najczęściej czytane
Sytuacja trudna do zaakceptowania. Władze Wałbrzycha komentują sprawę hospicjum
Ponad 90 tysięcy odwiedzających i 600 tysięcy złotych przychodu. Wieża widokowa w Parku Sobieskiego kończy rok działalności
Głuszyca ma wody termalne, ale bez szans na kąpieliska. Miasto rozważa inne wykorzystanie odwiertu
Wałbrzych. Inwestycja za pięćset milionów Euro
Renata Wierzbicka nie chce być prezesem hospicjum. Pozostanie jednak w zarządzie