1 listopada zostańmy w domach – sugeruje prezydent Wałbrzycha

26 października 2020 09:16. Cmentarz przy ulicy Żeromskiego w Wałbrzychu. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


To mój Kościół, moja Parafia pw. Św. Anny w Wałbrzychu. Od urodzenia. I cmentarz, gdzie odwiedzam Rodziców. Ale w tym roku nie będzie mnie z nimi 1 listopada. Proszę, aby pomodlić się za bliskich w domu. Ja tak zrobię. Proszę o to wszystkich Wałbrzyszan – apeluje na tweeterze prezydent Roman Szełemej. Rząd w minionym tygodniu nie ogłosił żadnych dodatkowych obostrzeń, które miały by obowiązywać 1 listopada.

Decyzję rządu dotyczącą tego, jakie obostrzenia i w jakim zakresie będą obowiązywały 1 listopada rząd ma ogłosić w tym tygodniu. Politycy wielokrotnie przyznawali jednak, że w tej chwili nikt nie rozważa zamknięcia cmentarzy. Sytuacja epidemiologiczna w kraju jest jednak bardzo dynamiczna.

O to, by 1 listopada pomodlić się za bliskich bez wychodzenia z domu zaapelował na tweeterze prezydent Wałbrzycha. Roman Szełemej przyznał, że sam nie odwiedzi grobów rodziców. Zostanie w domu o co apeluje także do mieszkańców Wałbrzycha.

REKLAMA

W minionym tygodniu głos w tej sprawie zabrał także Papież Franciszek, który poinformował, że wierni będą mogli uzyskać odpust zupełny jeżeli odwiedzą bliskich na cmentarzach nie tylko w oktawie Wszystkich Świętych, ale także w pozostałe dni miesiąca.

Decyzja papieża dotyczy nie tylko pierwszego listopada, ale także dnia zadusznego.

Odpust zupełny związany z dniem 2 listopada, ustanowiony na Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych dla tych, którzy pobożnie nawiedzają i odmawiają tam „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”, może być przeniesiony nie tylko na niedzielę poprzedzającą lub następującą, albo na sam dzień Uroczystości Wszystkich Świętych, ale także na inny dzień listopada, dowolnie wybrany przez poszczególnych wiernych – czytamy w oficjalnym komunikacie.

Z podobnymi apelami zwraca się do wiernych także arcybiskup Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski apeluje, by wierni wizyty na cmentarzach rozłożyli na cały miesiąc.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 26 października 2020 09:16
`