Prawie 1/3 mieszkańców Wałbrzycha żyje w mieszkaniach bez toalet – alarmują wałbrzyscy urzędnicy. Problem dotyczy mieszkańców najbardziej zdegradowanych, pogórniczych dzielnic miasta. Podobna sytuacja jest też w miastach ościennych. Ratunkiem dla nich ma być budownictwo komunalne.
Zdegradowane dzielnice a w nich kamienice bez toalet w mieszkaniach, ciepłej bieżącej wody a nawet instalacji gazowej do jej podgrzania to problem wielu miast i miasteczek byłego wałbrzyskiego zagłębia węglowego. Kiedy remont takich kamienic jest nieopłacalny jedyną szansą dla ich mieszkańców na normalne życie jest budownictwo komunalne. Sfinansować mogą je pieniądze z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, jakie trafią z Unii Europejskiej do Regionu Wałbrzyskiego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
– Gmina Boguszów Gorce to jest gmina pogórnicza, bardzo podobna do Sobięcina. My praktycznie w całym mieście mamy budynki, które wymagają rewitalizacji, termomodernizacji, wymagają toalet. Proszę państwa, mieszkańcy Boguszowa-Gorc nie mają toalet w swoich domach, To są podstawowe rzeczy, które w XXI wieku może mieszkańcom Wrocławia czy innych miejscowości nie mieszczą się już w głowie, ale to jest fakt. – powiedziała Sylwia Dąbrowska, burmistrz Boguszowa-Gorc.
Cześć z 2,5 miliarda Euro jaki trafi do Regionu Wałbrzyskiego przeznaczona ma być właśnie na rewitalizację zdegradowanych obszarów miejskich. Jak wyjaśnia architekt miejski Wałbrzycha Robert Szymala rewitalizacja to nie tylko budowa nowych kamienic:
– Rewitalizacja jest procesem społecznym, który służy poprawie bytu mieszkańców. To wspieranie lokalnych przedsiębiorców, którzy mogą tchnąć nowe życie w te dzielnice, sprawić, że będzie można w sposób normalny funkcjonować. Nie tylko w zakresie mieszkania, ale normalnego bytu: żeby było gdzie wyjść na spacer, spędzić miło czas, żeby było tu gdzie normalnie żyć.
Fundusz Sprawiedliwej Trasformacji to Unijny program, który ma pomóc regionom odchodzącym od wydobycia węgla na w miarę łagodną transformację społeczną i gospodarczą. Wałbrzych został włączony do tego programu jako jedyny region, w którym już nie wydobywa się węgla. Pieniądze unijne mają dać szansę regionowi na dogonienie szybciej rozwijających się części Dolnego Śląska.