Złoty pociąg. Porządkują teren, wiercenia przełożone na poniedziałek

20 sierpnia 2016. Trwają prace porządkowe na terenie poszukiwań Złotego Pociągu. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Na 65 km trwają od rana prace przy porządkowe. Ekipa odkrywców przełożyła na poniedziałek zaplanowane na dziś odwierty kontrolne w miejscach, do których nie mogła dojść koparka. Przesunięcie planów spowodowane jest tym, iż wiertnica, którą mają być wykonane prace, przewożona jest na specjalnej platformie, a ta, z powodu swojego tonażu, w okresie letnim nie może poruszać się po drogach w weekend.

Andrzej Gaik, człowiek który 15 lat temu pierwszy zaczął eksplorację 65 km zapytany o nadzieję na powodzenie akcji odpowiada:

– Nadzieja umiera ostatnia. Jesteśmy to po to, aby dać jednoznaczną odpowiedź: tak lub nie. Jeśli nie pociąg, to choćby tunel lub torowisko do niego prowadzące.

Przypomnijmy, że w zgłoszeniu odkrywców pojawia się pociąg pancerny, o długości ok. 120 metrów, z „widocznymi wyraźnie wagonami i stanowiskami dział przeciwlotniczych”. We wrześniu główny konserwator zabytków powiedział, że na 99% pociąg jest – dostrzegał nawet lufy dział. Prof. Janusz Madej, który na zlecenie gminy kierował badaniami naukowców z krakowskiej AGH zdecydowanie zaprzeczył istnieniu takiego składu:

– Kładę na szalę całą powagę instytucji, którą reprezentuję. Na obszarze, na którym prowadziliśmy badania (65 km – dop. red.) żadnego pociągu nie ma. Być może jest tunel, lub jego resztki. Pociągu nie ma

Odkrywcy przedstawiając wyniki własnych badań nie zgadzali się z tą teorią, podtrzymując pierwotną wersję. Przez 8 miesięcy kompletowali wszelkie niezbędne pozwolenia i dokumenty, aby 16 sierpnia przystąpić do odkrywania tajemnicy.

Dziś wiemy, że na 65 km takiego składu napewno nie ma. Nie ma też tajemniczego tunelu, mającego prowadzić do Książa lub w drugą stronę – łączyć Wałbrzych z obiektami Riese. Pozostała legenda.

Piotr Koper prezentujący wydruk georadarowy rzekomego "złotego pociągu". Wałbrzych, wrzesień 2015.

Piotr Koper prezentujący wydruk georadarowy rzekomego „złotego pociągu”. Wałbrzych, wrzesień 2015.

Walbrzych, 15.12.2015 Wspolna konferencja prasowa naukowcow z AGH i firmy XYZ na ktorej przedstawiono wyniki badan na 65 km trasy kolejowej Wroclaw-Walbrzych, miejscu domniemanego ukrycia tzw. "zlotego pociagu" Fot. Jacek Zych / FORUM

Walbrzych, 15.12.2015 Wspolna konferencja prasowa naukowcow z AGH i firmy XYZ na ktorej przedstawiono wyniki badan na 65 km trasy kolejowej Wroclaw-Walbrzych, miejscu domniemanego ukrycia tzw. „zlotego pociagu” Fot. Jacek Zych / FORUM

Komentarze

Dodano: 20 sierpnia 2016
Pozostałe informacje
© DTP Service s.c. Wałbrzych 2015